Autor: Informer.rs

17.10.2024.

12:54

Foto: Zoran Sinko

TV

Pedofili pronalaze žrtve na društvenim mrežama! Kako da zaštitimo našu decu? (VIDEO)

Milutinović naglašava da sudije ne smeju da daju presude na osnovu toga da li je osumnjičeni "neko i nešto" ili ne.

- Ovakve situacije nisu toliko učestale, ali moram da napomenem da ima jedan određen broj izvršenja ovakvih krivičnih dela koja su neprijavljena. Najčešće se ne prijavljuje iz nekog straha. Ako žrtva poznaje izvršioca krivičnog dela ili iz osećaja sramote zbog okoline u kojem žrtva živi. Kad je neka manja sredina, uvek je sramota prijaviti tako nešto i onda lica koja izvrše takvo delo ostaju nekažnjena. Deo problema je i u sudstvu. To lice, čim je pušteno na slobodu, ono je u mogućnosti da ponovi to krivično delo. Dešava se da neka lica imaju šest ili sedam krivičnih prijava, a da ni za prvu još nije počelo suđenje. Takvo lice treba skloniti iz okoline, skloniti ga s ulice. To znači da taj postupak treba što pre dovesti do kraja, odnosno lice adekvatno kazniti. Ako se sudija plaši tog lica jer je "neko i nešto", onda ne treba da se bavi tim poslom. Jako zabrinjavaju krivična dela pedofilije gde su žrtve uglavnom deca koja se pronalaze na društvenim mrežama. Ta deca ne znaju s kim razgovaraju. Društvene mreže su velika opasnost, pogotovo za decu - kaže on.

Informer

Dejan Radenković

Radenković poručuje da je bitno kontrolisati korišćenje društvenih mreža kad su deca u pitanju.

Dobro je što je taj izvršilac ovog krivičnog dela vrlo brzo uhvaćen. Na teret mu se stavlja polno uznemiravanje. Čini mi se da sad postoji ta svest kod građana da reaguju kad se desi nešto nesvakidašnje. Po meni je zakon dobar. Međutim, sudska praksa je nešto drugo. Dešava se da kazne nisu adekvatne. Smatram da se na taj način "regrutuju" kriminalci. Jedan način da zaštitimo decu je da ih odvraćamo od kriminala. Decu koja nisu u kriminalu treba upoznati s tim da oko njih postoji takav svet. Silovatelji su jedna od najopasnijih grupa koje se šetaju ulicom. Treba kontrolisati upotrebu društvenih mreža i interneta (kod dece) - rekao je.

Informer

Ana Budak

Budak konstatuje da decu treba edukovati o opasnostima kojima mogu biti izložena u spošaljnjem svetu.

- Ukoliko se radi o maloletnom licu, zaprećena je kazna od tri meseca do tri godine zatvora. U ovom slučaju nemamo maloletno lice, postoji mogućnost da kazna bude samo novčana ili do šest meseci. Za polno uznemiravanje se može smatrati i neko verbalno ponašanje. Možemo da radimo na edukaciji dece, pre svega u školama. Ako govorimo iz ugla zakona, važna je ta neka prevencija nasilja i vršenja krivičnih dela. Krivičnih zakonik je dobro postavljen. Mi od skoro imamo u zakonu regulisano pitanje povratnika kao obaveznu otežavajuću okolnost - istakla je.

Kompletno gostovanje pogledajte u video-snimku: