Autor: M. Tonić Stojić

14.04.2022.

19:31

Foto: Informer

TV

NE ČEKAJTE DA VAS NEKO DRUGI SPASI! Evo kako da se odbranite ako vas napadne manijak, lopov ili ste žrtva porodičnog ili vršnjačkog nasilja!

Svaka treća žena u Srbiji izložena je fizičkom nasilju, a u proteklom periodu bilo je slučajeva napada manijaka u kojima su žrtve bile uglavnom osobe slabijeg pola. Napad se može desiti bilo gde i bilo kada: na radnom mestu, na ulici, na koncertu, u prodavnici, u javnom prevozu, od strane poznanika ili potpunih stranaca.

Sposobnost da reagujete pravilno, preventivno i procenite situaciju je od neporcenjivog značaja. Trener Žarko Vasilijević, tvrdi da je od svih borilačkih veština brazilski džiju-džicu najefikasnija veština samoodrbrane kada su učesnici neravnopravni i što je najvažnije - ne zahteva prethodnu fizučku spremnost.

- Poseban aspekt bih stavio na to što je veština neagresivna. To je moja preporuka za ljude koji samo žele da se odbrane, a da pritom ne povrede drugog i da ga, eventualno, ne iznerviraju još više- kaže Žarko.

Informer

 

Često se poseže za biber sprejevima i elektrošokerima kao sredstvima za samoodbranu, koji i nisu najefikasnije rešenje, budući da se mogu izgubiti u torbici, zaboraviti na polici i slično. - Ono što niko ne može da vam oduzme, to je veština koju ste izučili i koja je sa vama 24 sata dnevno, poručuje Žarko. Pitali smo ga koliko je časova potrebno ne bi li se ovladalo osnovnim potezima koji nam mogu biti od pomoći u slučaju opasnosti. 

- Što se tiče znanja, svakako što više to bolje. Što više treninga i što redovniji treninzi - to bolje za svakoga od nas. Kada je u pitanju spoznaja same veštine i povećanja efikasnisti pojednica, tu nema kraja. Naravno bolje i jedan trening ili kratki kurs samoodbrane od 5 časova, nego nijedan - tvrdi trener.

Kao po pravilu postoje određeni napadi na koje brazilski džiju-džicu ima odgovor. Žene obično bivaju napadnute s leđa, protivnik hvata za ruku i pokušava da odvuče, za kosu, ili spreda za vrat.

- Sam princip poluga u brazilskom džiju-džiciu je taj da protivnika praktično zaključamo i onesposobimo za borbu. Nije ideja da nekome polomimo ud, već samo da ga onesposobimo i blokiramo njegovu agresiju te uzabrati adekvatan momenat da se pozove pomoć i pobegne - kaže Vasilijević.

Informer

 

Sve češće svedoci smo vršnjačkog nasilja u školama, a poznavanje neke borilačke veštine, koju daca mogu da treniraju već od pete godine, može biti idealno za sticanje samopouzdanja.

- Smatram da je jako važno da roditelji nagovore svoju decu da dođu na trening neke borilačke veštine. Nikad se ne zna kada će deci da zatreba to samopouzdanje koje borilačka veština daje. Kontakt koji imaju u toku treninga čini da se oni osećaju spremno. U slučaju da ih neko dete istog uzrasta napadne, već su imali iskustvo sa fizičkim kontaktok u toku sparinga sa drugom decom i te traume, koje na žalost mogu da se dogode kad je vršnjačko nasilje u pitanju, su svedene na minimum - zaključuje Žarko