Autor: M. Tonić Stojić

31.03.2023.

18:00

Foto: Pixabay/lIPA

TV

Noćno znojenje, svrab, neobjašnjiv gubitak kilograma samo su neki od simptoma koji ukazuju da možda imate OVU bolest!

Oko 1200 pacijenata u Srbiji dobije dijagnozu limfoma na godišnjem nivou, dok oko 350 ljudi oboli od hronične limfocitne leukemije. Ova maligna bolesti krvi, koju karakteriše uvećanje jednog ili više limfnih čvorova, može se javiti u bilo kom životnom dobu. Simptomi su nespecifični i to je jedan od razloga što se često otkrije tek u kasnijoj fazi. Maja Kocić iz Udruženja "LIPA" bolovala je od difuznog B-krupnoćelijskog limfoma koji je otkrila tek u 4. stadijumu. 

- Simptomi koji mogu da se jave jesu uvećane, bezbolne limfne žlezde ispod pazuha, u preponama, na vratu... Prisutni su takođe i umor, noćno znojenje, temperature bez nekog specifičnog razloga, malaksalost, gubitak na težini, kašalj, glavobolja - nabraja naša sagovornica. 

Od momenta kada se pacijent javi lekaru, ponekad prođe i više do 6 meseci pre nogo što se uspostavi tačna dijagnoza u zavisnosti od podtipa limfoma - objašnjava naša sagovnornica.

- Problem je to što se naši pacijenti prvo javljaju lekaru primarne zdravstvene zaštite i čini mi se da treba raditi na edukaciji tih lekara. Onog trenutka kada pacijent dođe kod hematologa, dijagnoza se uspostavi brzo - objašnjava Maja. 

Od 3. aprila pacijentima u Srbiji biće dostupna unapređena aplikacija "Limfom app" pomoću koje će moći da samostalno prate tok bolesti i procenjuju svoje zdravstveno stanje. Kocićeva je istakla kako je ovo veoma važno jer će na taj način podaci pacijenata biti implementirani u podatke koje ima struka što će omogućiti lekarima uvidu u celokupnu sliku. 

- Aplikacija je napravljena tako da pokrije put pacijenta od uspostavljanja dijagnoze do oporavka. Trudili smo se da to bude nešto što treba samom pacijentu, a ne nešto što neko misli da nama treba. Sadržaj aplikacije podeljen je u četiri celine - edukacija, podrška vezana za ishranu, psihološka podrška, fizičku aktivnost. Jedan deo odnosi se na praćenje simptoma na dnevnom nivou i deo koji se odnosi na praćenje terapija -  navodi Kocićeva. 

Iz godine u godinu javljaju se novi inovativni lekovi kada je reč o hematološkim malignitetima, koji su efikasni, ali skupi. Udruženje "Lipa" zajedno sa strukom nastaviće da radi na tome da moderne terapije postanu dostupne i pacijentima u našoj zemlji.