29.05.2015.

17:33

Foto:

Vesti

UBI ĆE NAS DUVANSKI DIM! Svaki treći Srbin je pušač!

Na tom skupu stručnjaci su upozorili da je duvan jedan od najznacajnijih pojedinačnih faktora rizika za brojna oboljenja i poručili da među mladima od 15 do 19 godina trenutno puši skoro 20 odsto, odnosno da je svaka peta mlada osoba pod povećanim rizikom da razvije neku od bolesti koje su nedvosmisleno povezane sa pušenjem. 

Pomoćnik ministra zdravlja Predrag Sazdanović ukazao je da je u poslednjih pet godina povećana učestalost uživalaca nikotina, što povećava i rizik od bolesti izazvanih upotrebom duvana. 

Kako je naveo, Ministarstvo planira izmene ili potpuno novi Zakon o zaštiti stanovništva od duvanskog dima, kao i široku intersektorsku saradnja kako bi se ostvarila bolja i potpunija kontrola.

Pomocnik direktora Instituta "Batut" Periša Simonović rekao je da je po podacima te ustanove 81 procenat mladih pušača od 13 do 15 godina kupilo cigarete bez obzira na to što prema postojećem Zakonu postoji zabrana prodaje duvanskih proizvoda maloletnim licima.


Šef Kancelarije SZO za Srbiju Miljana Grbić navela je da nezakonita trgovina čini duvanske proizvode dostupnijim siromašnijim grupama stanovništva, mladima i deci, I da je naročito izražena u zemljama u tranziciji.

- Procenjuje se da je udeo nezakonitog tržišta cigaretama u Evropi od šest do deset odsto. Eliminacijom ovog tržišta, vlade zemalja Evrope bi ostvarile dodatan prihod i sacuvale 38.000 života godišnje - rekla je Grbić.

Šef Odseka za suzbijanje nelegalnog prometa duvana i drugih akciznih proizvoda u Upravi kriminalisticke policije MUP-a Srbije, Boro Labus, naveo je da je u prethodnih godinu dana zaplenjeno 52.000 boksova cigareta i oko 180.000 kilograma duvana ukupne vrednosti preko 226 miliona dinara. 

Labus je dodao da je podneto 769 krivičnih i 44 prekršajne prijave protiv ucinilaca tih krivicnih dela.

Prema istraživanjima i podacima svih carina na svetu, jedna od 10 cigareta i drugih duvanskih proizvoda koji se danas konzumiraju nabavljena je nezakonito. 

Evropska komisija procenjuje da nezakonita trgovina cigaretama košta Evropsku uniju i njene članice preko 10 milijardi evra godišnje zbog izgubljenih poreza i carinskih prihoda.

Tagovi: