11.08.2015.

08:45

Foto:

Vesti

UMIRE SRBIJA! Do 2050. godine nestaće 2.000.000 Srba!

Ovoliko negativan prirodni priraštaj kao što ima Srbija nema nijedna zemlja na svetu
Biljana Spasić, demograf

Svake godine u Srbiji umre barem 35.000 ljudi više nego što se rodi, tvrde demografski stručnjaci! Ako se ovaj poražavajući trend nastavi, do polovine ovog veka biće nas čak dva miliona manje nego sada.

Situacija bi mogla da bude još i gora, jer samo 17,6 odsto populacije čine mlađi od 19 godina, tako da negativni prirodni priraštaj, ukoliko se nešto drastično ne promeni u budućnosti, može samo da se poveća.

Primera radi, kod Albanaca na Kosovu i jugu Srbije mladi čini 52 odsto populacije, što znači da bismo uskoro mogli da budemo manjina u sopstvenoj zemlji.

Podaci o stanovništvu za 2014.

Ukupno stanovnika                     7.114.393
Broj rođenih                                       66.461
Broj umrlih                                       101.247
Prirodni priraštaj                              -34.786

*zvanični podaci RZS

Demograf Biljana Spasić tvrdi da nijedna zemlja na svetu nema ovoliko negativan prirodni priraštaj.

- Naše prognoze su veoma uznemiravajuće. Svake godine ima nas 35.000 manje, što je trend koji ne postoji nigde na svetu. Ako se ovako nastavi 2050. godine, Srba će u Srbiji biti dva miliona manje, odnosno sa sadašnjih 5.900.000 pašćemo na 3.900.000. S druge strane, ostali narodi koji žive u Srbiji, pre svega Albanci sa Kosova i juga Srbije, u konstantnom su porastu. Samim tim postaćemo uskoro manjina u sopstvenoj zemlji - upozorila je Spasićeva.

Naša sagovornica upozorava i da je dodatan problem za Srbiju prosečna starost stanovništva, po čemu spadamo u najstarije nacije na svetu.

Inforrmer

Država mora da stane iza budućih roditelja
Milena Jerkov Bibić, portal "Bebac"

- Perspektiva jedne države računa se prema tome koliko ima mladih ljudi. Trenutno u Srbiji ima samo 17,6 odsto populacije mlađe od 19 godina, a mi demografi smo tu kao minimalnu granicu odredili 20 odsto. Albanci sa Kosova, primera radi, imaju čak 52 odsto mladih. U Preševu je prosečna starost 25 godina, u celoj Srbiji je nešto preko 40. U nekim opštinama, poput Gadžinog Hana, stanovništvo je u proseku staro oko 60 godina. To vam najbolje govori kuda idemo - realna je Spasićeva.

Ministarstvo: Brojne populacione mere

U Ministarstvu za rad, zapošljavanje i socijalnu politiku ističu da su u Srbiji zakonom predviđene brojne populacione mere kojima se roditelji podstiču da imaju što više dece.
- Sve buduće majke imaju pravo na naknadu zarade za vreme porodiljskog odsustva, kao i pravo odsustva sa rada radi nege deteta. Zaposlena majka ova prava može ostvariti za svako rođeno dete. Uz ovo postoje i dečiji i roditeljski dodaci koji se dobijaju do četvoro rođene dece. Lokalne samouprave obezbeđuju jednokratne pomoći za rođenje deteta i polazak deteta u školu, kao i besplatnu užinu, prevoz i besplatan boravak deteta u predškolskoj ustanovi - tvrde u Ministarstvu za rad.

Demograf Ivan Marinković kaže da u Srbiji svake godine nestane po jedna opština i da će se ta zabrinjavajuća brojka samo povećavati.

- Ovo je naš decenijski problem koji sve više ide u dubiozu. Nažalost, u godinama koje slede možemo očekivati samo još veći broj umrlih, pa će svake godine nestajati po jedna srpska opština sa oko 40.000 stanovnika. Prema mojim procenama, za 30-40 godina biće nas čak dva miliona manje - otkrio je Marinković.

Prema njegovim rečima, Srbiji najveći problem predstavlja takozvani trend nerađanja dece.

- Sve više roditelja se ne odlučuje na ovaj korak, pre svega zbog loše ekonomske situacije. Stoga smatram da populacione mere što pre treba da budu zakonski usvojene i da podstiču majke na rađanje pre 30. godine, što je sada postala retkost. Država treba više da se posveti budućim roditeljima, da obezbedi veću finansijsku pomoć i podigne svest mladih o porodičnom životu. Mora da se nastavi smena generacija i da se poveća broj rođene dece - objašnjava Marinković.

 

 

 

 

 

 


 

 

 

Tagovi: