13.08.2015.

08:33

Foto:

Vesti

DRAMATIČNO! ČETIRI MILIONA MIGRANATA krenulo prema Srbiji!

Koliko god izbeglica da dođe, Srbija će ih primiti i zbrinuti
Ivan Gerginov, 
Komesarijat za izbeglice

Hiljade novih izbeglica iz Sirije, Iraka i Avganistana stižu vozom u Srbiju preko Soluna i Đevđelije, saznaje Informer! Velike kolone migranata ukrcale su se u Đevđeliji u vagone kompozicije koja iz Grčke ide za Beograd i tokom noći bi trebalo da stignu u srpsku prestonicu.

Prema dramatičnim izveštajima i slikama koje stižu iz Đevđelije, kolone nevoljnika sa malom decom bukvalno vise sa prozora vagona, a jedini cilj im je da se dokopaju Beograda, odakle će dalje pokušati da uhvate vezu za Mađarsku i druge zemlje Evropske unije. Železnička stanica u Đevđeliji je prepuna migranata, koji praktično danima žive pored pruge, čekajući priliku da uskoče u voz koji vodi ka Srbiji.

Prema procenama Komesarijata za izbeglice, ovaj najnoviji talas je samo jedan u nizu koji nas očekuje do kraja godine, jer se u Grčkoj i Turskoj nalazi još oko četiri miliona ljudi koji su pobegli iz Sirije i Iraka i kreću se ka našoj zemlji. Potpredsednik Komesarijata Ivan Gerginov kaže da je Srbija, uprkos svemu, spremna za sve vozove sa izbeglicama koji pristignu.

Tanjug/AP

UNHCR: Srbi humani prema migrantima

Šef UNHCR-a u Srbiji Hans Šoder ocenio je da je politika Srbije u ophođenju sa migrantima pozitivna i da država, humanim pristupom, daje malo prostora krijumčarima ljudi. Šoder je za bečki "Standard" rekao da Srbija tražioce azila ne hapsi, a da uz pomoć nevladinih organizacija i UNHCR-a svakog dana registruje do 1.200 migranata.
- Kada država ima humanitarni pristup kao Srbija, onda ima i manje prostora za krijumčare, jer tada niko ne mora da strahuje od vlasti - objasnio je Šoder.

- Ceo dan smo na sastancima i, iskreno, nisam upućen u situaciju u Đevđeliji. Mi smo kao država spremni čak i ako svi ti puni vozovi stignu kod nas. Situacija na mađarskoj granici doprinela je da veći broj migranata krene ka Srbiji, ali oni se dosta kraće i zadržavaju, tako da našoj zemlji ne predstavljaju nikakav trošak. Sve dok je ovako lepo vreme i dok su izlazne granice prohodne, mi nećemo imati nikakav problem, pošto oni brzo prođu kroz našu zemlju. Jedina stvar koje se pribojavamo jeste šta će biti kada zahladni, pošto će oni tada ići dosta sporije zbog blata i snega, a neki će se možda i zadržavati - rekao nam je Gerginov.

Naš sagovornik je za ovu situaciju optužio Makedoniju i Grčku, koje ne čine ništa da zadrže deo migranata već "vruć krompir" prebacuju Srbiji.

- Da Makedonija i Grčka poštuju svoje dogovorene obaveze, mi ne bismo imali nikakav problem. Ali ove dve zemlje ništa ne čine, već samo puštaju migrante da idu dalje ka Srbiji. Trenutno ih u Turskoj ima 2,5 miliona, a u Grčkoj 1,5 miliona, ne znamo kada će krenuti ovamo, niti kako će to izgledati. Nezahvalno je prognozirati bilo šta, ali ako se broj migranata bude drastično povećavao, sigurno ćemo morati da preduzmemo i neke dodatne mere - završio je Gerginov.U Ministarstvu za rad, zapošljavanje, socijalna i boračka pitanja kažu da su migranti koji pokušavaju da se ukrcaju na voz u makedonskom gradu Đevđeliji praktično postali svakodnevna pojava.

Tanjug/AP

- Nema potrebe za alarmantnim reagovanjem. Ovo je uobičajeni svakodnevni dolazak migranata u Srbiju, a prema nezvaničnim informacijama, očekuje ih se oko 2.000. Za sada ne očekujemo veliki broj novih zahteva za azil, a ukoliko do toga dođe, mi ćemo odmah reagovati i preduzeti sve potrebne mere - istakli su u ovom ministarstvu.

Tanjug/AP


 

Tagovi: