20.12.2015.

13:21

Foto:

Vesti

VASPITNE BATINE Zabrana fizičkog kažnjavanja se ne odnosi na po neku ćušku!

Pisci Nacrta GZ smatraju da se roditeljski autoritet ne stiče batinanjem dece, ni nasiljem prema njima, već pre svega ličnim primerom, strpljenjem, razumevanjem i većom posvećenošću detetu i njegovim potrebama.

Ova zabrana kažnjavanja i zanemarivanja je značajna i sa aspekta povećanog broja slučajeva vršnjačkog nasilja.

- Poslednjih godina često se javljaju slučajevi da maloletnici koji su izloženi vršnjačkom nasilju pribegavaju samoubstvu, jer nisu uspeli da dobiju pomoć ni od škole, ni od centra za socijalni rad, ni od ostalih institucija koje su dužne da se time bave - navela je Cvejić Jančić i ukazala da je stepen tolerancije nasilja u Srbiji  još uvek visok.

Često se za vršnjačko nasillje kaže "dobro ajde sad pa nije to baš tako strašno, dešava se", navela je Cvejić Jančić.

Međutim, kako je istakla, zabranom fizičkog kažnjavanja dece, ona će u podorici steći model ponašanja koji ne uključuje postizanje cilja kroz fizičko nasilje ili batine.

Zbog toga, deca nasilje neće primenjivati ni u svojoj porodici niti van porodice, jer neće dobiti "uzor" da to može da dovede do nekog rezultata, smatra Cvejić Jančić.

Prema njenim rečima, pozitivini uticaji i ljubav u porodici mogu uticati na smanjenje vršnjačkog nasilja među decom, koje se javlja čak i kod dece predškolskog uzrasta.

- Istraživaje u okviru jednog mentorskog rada na univerzitetu u Novom Sadu je pokazalo da deca već u predškolskom uzrastu vrše nasilje prema drugoj deci i to kroz razne oblike i načine - ukazala je profesroka.

 

Tagovi: