13.07.2016.

19:45

Foto:

Vesti

I OVAKVE FIRME POSTOJE U SRBIJI Nemaju radnike, a zgrću milione!

Preduzeća bez radnika se sve više zadužuju. Dugoročne obaveze su im lane porasle za oko 32 milijarde dinara i dostigle 276 milijardi dinara. Sve su "teže" i kratkoročne obaveze - nepunih 900 milijardi dinara. To je oko 96 milijardi dinara više nego u 2014. godini.

Godinama unazad u srpskoj privredi posluje oko 25.000 preduzeća koja nekako opstaju bez zaposlenih.

Makar onih zvanično prijavljenih. Godinu ranije, 2014. bilo ih je 26.241. Sumnjive su one koje uspeju da obrnu milione. Podaci za 2015. godinu pokazuju da su one koje su poslovale pozivno ostvarile profit od nepunih 14 milijardi dinara, što je desetina ukupne dobiti srpske privrede. One u "minusu" nazidale su gubitak od oko 11 milijardi dinara. 

Nisu sve firme bez radnika sumnjive, ali jesu one koje zarađuju velike iznose- kaže Snežana Mitrović iz Saveza računovođa Srbije i dodaje: To je uvek signal za sivu ekonomiju. 

Dok je četvrtina i više firmi bez radnika, u Srbiji je istovremeno i četvrtina preduzeća kojima ozbiljno preti stečaj. To su sve one čiji su gubici veći od njihovog kapitala. Preduzeća bez radnika bi upravo mogla, nekima od njih, da budu - odstupnica. 

- Sasvim je uobičajeno da kompanija izdvoji firmu koja će se baviti projektovanjem ili konslatingom. Za to zaista i ne mora da uposli stalno zaposlenog već stručnjake po ugovru i uredno plaća poreze -objašnjava Dragoljub Rajić iz Mreže za poslovnu podršku i dodaje:

To je sve u redu i sve po zakonu. Istina je da se time što posluju preduzeća za koja osnivač ne garantuje imovinom, pa su praktično i bez odgovornosti, stvara prostor za mahinacije. Znači neko može da ima firmu u dugovima i preti mu stečaj. Može da osnuje preduzeće bez zaposlenih i preko njega da nastavi da radi, ukoliko mu ovo glavno bankrotira

Stah od stečaja, međutim, sve je prisutniji i među firmama bez radnika. Iznos gubitaka koji premašuju kapital preduzeća u 2014. je iznosio 384,3 milijarde dinara, a lane - skoro 430 milijardi dinara, što je oko 12 odsto više.

 

Tagovi: