14.06.2017.

20:46

Foto:

Vesti

ALARMANTNO! GOTOVO SVAKO DETE U SRBIJI IMA BAR NEKI DEFORMITET! Čak 60 odsto ima krivu kičmu!

Čak 60 odsto dece u Srbiji ima krivu kičmu i taj broj se dramatično povećao u poslednjih tridesetak godina, pokazala je najnovija studija sportskog fizioterapeuta Save Papića i fizijatra profesora Dejana Mitrašinovića.

Ovo istraživanje je pokazalo da gotovo svako dete u Srbiji ima neki deformitet, pošto ih čak 90 odsto kuburi sa nepravilnim razvojem stopala, dok petina pati od potpuno nove pošasti - krivih prstiju dobijenih od preterane upotrebe mobilnih telefona i tableta. Najugroženiji su tinejdžeri između 12. i 14. godine, jer tada najviše rastu, ulaze u pubertet i gube interesovanje za bavljenje sportom.

Osnovni uzrok porasta deformiteta je to što se deca manje bave sportom, a više sede za kompjuterom i TV-om
Savo Papić, fizioterapeut

Opasni deformiteti

Savo Papić, fizioterapeut Rvačke reprezentacije Srbije i Odbojkaškog kluba Crvena zvezda, ističe za Informer da ovi rezultati pokazuju da se broj deformiteta kod dece u poslednjih 30 godina povećao za 10 do 15 odsto (pogledajte tabelu).

Deca i deformiteti kroz godine

 

 

  •  
  •  
  •  
  • Godina istraživanja: 1980.
  • Uzrast: od 7 do 12 godina
  • Broj pregledane dece: 3.000
  • Problem krive kičme: 46%
  • Deformiteti stopala: 80%
  •  
  • Godina istraživanja: 2017.
  • Uzrast: od 7 do 12 godina
  • Broj pregledane dece: 3.000
  • Problem krive kičme: 60%
  • Deformiteti stopala: 91%
Printscreen You Tube

- Ukoliko dete ima loše držanje tela, gotovo je sigurno da će se to stanje u nekom vremenskom periodu pogoršati i preći u deformitet kičmenog stuba, koji je veoma opasan. Danas skoro dve trećine dece ima problem sa skoliozom ili kifozom. Srž problema je nedovoljna fizička aktivnost i nedostatak igranja u prirodi, što je najveći problem današnjih generacija. Nekada su se deca mnogo više bavila sportom, a danas uglavnom sede za kompjuterima i telefonima, što je glavni razlog sve većih deformiteta kod mladih - kaže Papić.

Roditelji, izujte decu i pustite ih da se igraju!

Školski psiholog Biljana Lajović kaže da mališani ne provode dovoljno vremena u prirodi i igrama koje bi pomogle da se svi fizički deformiteti spreče.
- Igranje lastiša, plivanje, košarka, trčanje bosih nogu i sve igre loptom mogu da spreče porast deformiteta koje deca danas imaju. Roditelji moraju da shvate da je deci najvažnije da vreme provode u prirodi, da se igraju i što više fizički aktiviraju. Za sve to ne treba im novac, već samo volja i mašta - kaže Lajovićeva.

On dodaje da se dete kroz igru najbolje razvija, kao i da je sport veoma važan za decu u razvoju.

- Najkritičniji uzrast je od šestog do osmog razreda, odnosno od 12. do 14. godine života. Jer pokazalo se da deca tada imaju najmanje interesovanje za sport i fizičku aktivnost. Recimo, mališani koji se bave džudom pokazuju zavidan nivo motoričke sposobnosti - kaže Papić i dodaje:

- Ukoliko nastave sa ovim navikama, sadašnje mlade generacije će trpeti ogromne posledice, kao što su gojaznost, kardiovaskularni problemi, visok krvni pritisak i psihološki problemi.

Sa njim je saglasan i pedijatar Saša Milićević, koji kaže da mu je ordinacija puna dece koja se žale na razne deformitete, a najnoviji problem su krivi prsti.

Printscreen You Tube

- Zbog višesatnog kucanja po tastaturi mobilnog telefona ili kompjutera deca sve češće imaju upaljene tetive palca. Čak svako peto dete roditelji su doveli zbog jakih bolova u palcu i vratu zbog neprirodnog položaja u kojem satima sede dok se igraju - upozorava Milićević i dodaje da se upala tetiva javlja prvo kao grč, a onda se pojavljuje užasan bol.

"Štedimo" decu

On dodaje da roditelji decu previše "štede" i ne dozvoljavaju im da šetaju bosi, što je idealno za pravilno razvijanje stopala.

Upišite dete na sport

Fizioterapeut Savo Papić kaže da roditelji čija deca imaju neki deformitet treba da se posavetuju sa lekarom, koji će nakon pregleda predložiti program korektivnih vežbi, uz saradnju sa fizioterapeutom.
- Uz to, svakako je veoma važno da deca treniraju neki sport, a jedan od zapostavljenih su borilačke veštin,e koje su odlične za pravilan razvoj deteta - kaže Papić.

- Ravni tabani su danas jedan od najčešćih deformiteta kod dece. Ovaj problem nastaje jer deca ne provode dovoljno vremena u prirodi, ne hodaju bosa i nose neadekvatnu obuću - kaže Milićević.
 

Tagovi: