16.12.2017.

22:00

Foto:

Vesti

ISTRAŽUJEMO: Kilo šarana najmanje 540 dinara, prošle godine koštao 400! Na pijacama nikad skuplja sveža riba pred SVETOG NIKOLU!

Prodavci kažu da je razlog za ovako drastičan skok cene to što je zbog toplog leta ove godine veoma mala proizvodnja šarana.

Velika nestašica

Na pijaci "Skadarlija" prodavci ribe kažu da su nabavne cene šarana ove godine veće, te su i oni morali da koriguju prodajne. Primećuju da se kupci doslovno krste kada vide cenu šarana i često komentarišu da će za spremanje trpeze za posnu slavu morati da izdvoje mnogo više novca nego što su planirali.

Informer

Ubilo ih toplo leto
Na pijacama je velika nestašica šarana jer se riba tokom leta ugušila zbog velikih vrućina

- Ovaj skok cene šarana je čisto delo prirode. Prošle zime došlo je do pomora ribe usled niskih temperatura, a letos se zbog visokih temperatura riba prosto ugušila usled nedostatka kiseonika. Prvi put posle mnogo godina imamo situaciju da je pastrmka, koja se kupuje za 500 do 550 dinara za kilogram, jeftinija od šarana koji ide od 540 do 600 dinara. Primera radi, šaran prošle godine nije išao preko 400 dinara po kilogramu - priča nam prodavačica u jednoj ribarnici.

Ona dodaje da su božićni i vaskršnji post jedini periodi kada se oseti malo veća prodaja. Mada se i tada primeti veliki pad u prometu u odnosu na neka ranija vremena.

Po Srbiji tek nešto jeftinije

Cena šarana nije skočila samo u Beogradu, već i u drugim gradovima Srbije. U Novom Sadu kilogram ove ribe košta 510 dinara, a ako je isečen na šnicle, cena ide i do 930. Pastrmka se na pijacama u ovom gradu može nabaviti za 450 dinara, a smuđ za 850.
Slične cene su i u Nišu. Kilogram svežeg šarana dostiže cenu i do 500 dinara, pastrmka je pedesetak dinara jeftinija, a kako saznajemo, Nišlije uglavnom kupuju smrznutu ribu, koja se može pronaći po ceni od 300 do 400 dinara.

- Sećam se da su ljudi nekada kupovali mnogo veće količine ribe, ali sada se uglavnom odlučuju za kupovinu zamrznute ribe po dvostruko jeftinijoj ceni, bez obzira na to što je ona puna vode i ni izbliza nije tako kvalitetna - kaže naša sagovornica.

Da je cena šarana skočila potvrdila je za Informer Božana Bjelivuk, radnica u ribarnici "Somče". Ona tvrdi da ova najpopularnija vrsta ribe ne može ni da se nabavi jer je ogromna nestašica.

- U našoj radnji šaran košta 600 dinara, i to je za 200 dinara više od prošlogodišnje cene. Ova riba isečena na šnicle košta 820 dinara, a najviše prodajemo pečenu, koja staje 1.300 dinara po kilogramu - kaže Božana.

Informer

Jeftinije u marketima

S druge strane, Zoran Nikolić iz Nacionalne organizacije potrošača kaže da cena ribe uvek skoči tokom posta i neposredno pre najmasovnije srpske slave Sveti Nikola. On savetuje potrošačima da kupuju ribu u marketima, gde je ipak nešto jeftinija.

- Trgovcima je naravno cilj da zarade, pa im je ovaj period u godini najbolji za to. Oni dobro izračunaju marže, ali trebalo bi da se zapitaju da li su im veliki trgovinski lanci konkurencija, s obzirom da je u marketima širom Srbije cena šarana od 490 do 500 dinara - kaže Nikolić.

Skupi i orasi
Kilogram mlevenih oraha na pijaci košta do 1.200 dinara po kilogramu. Prodavci cenu pravdaju slabim ovogodišnjim rodom, ali priznaju da kupaca skoro da nema. Na tezgama gradskih pijaca očišćeni orah može se kupiti za 800, do čak 1.000 dinara za kilogram.


Tagovi: