15.02.2018.

11:48

Foto:

Vesti

SVETSKI DAN DECE OBOLELE OD RAKA! Lončar: Država misli na vas i pomoćiće da se izborite sa najopakijom bolešću

Ministar Lončar je naveo da se svake godine sve više sredstava odvaja za decu obolelu od kancera, da se proširuju kapaciteti i uvode nove metode lečenja, kao i da se dovode strani medicinski stručnjaci i deca šalju na lečenje u inostranstvo.

- Obezbedićemo još kuća i stanova za roditelje i decu koja su na terapiji kako ne bi sve vreme bili u bolnici već u atmosferi koja će bar malo da im olakša. Samo oni znaju kako se osećaju, kroz šta sve prolaze, a mi ćemo im pomoći da se izbore sa najopakijom bolešću, treba da znaju da smo uz njih - poručio je Lončar.

Tanjug

Ministar je apelovao na roditelje da ne odlažu odlazak kod lekara ako primete bilo kakvu promenu kod deteta.

- Ne treba da čekaju jer su onda šanse da se rak otkrije i izleči mnogo veće - naglasio je Lončar koji je pacijentima poželeo brzo izlečenje

Tanjug

Direktor Instituta za majku i dete Radoje Simić rekao je da ta ustanova, u kojoj se trenutno od kancera leči 19 mališana, pokušava da svojim znanjem i osposobljenošću uz pomoć Budžetskog fonda i Ministarstva zdravlja stvori uslove za lečenje dece slične drugim bolnicama u svetu. 

- Pošto smo mala zemlja i nemamo dovoljno tehnološke opremljenosti za retke bolesti, država je osnovala Budžetski fond koji od novembra 2014. obezbeđuje sredstva za lečenje dece u inostanstvu. Prošle godine na lečenje u inostranstvo poslato je petoro dece sa malignim bolestima - naveo je Simić.

Tanjug

Dodao je da se o trošku države deca najviše šalju u inostranstvo na neurološka i neurohirurška lečenja, a zatim i na terapije malignih bolesti.

Simić je podsetio da prema propisanoj proceduri konzilijum lekara prvo predlaže lečenje deteta u inostranstvu i da se nakon toga podnosi prijava Republičkom fondu za zdravstveno osiguranje.
Ukoliko RSZO zaključi da nije moguće lečiti dete van Srbije, ta ista prijava podnosi se Budžetskom fondu.

- Mi radimo po istim pravilima kao RSZO, ali smo malo liberalniji jer želimo da pružimo više mogućnosti za lečenje i damo više nade deci i roditeljima - rekao je Simić, dok je ministar Lončar dodao da proceduru prijavljivanja znatno olakšava to sto su većina lekara sa Instituta i Univerzitetske dečje klinike Tiršova članovi konzilijuma u Fondu, te mogu detaljno da upute roditelje u postupak. 

Direktor Instituta za majku i dete naveo je da je od osnivanja Budžetskog fonda 73 dece poslato u inostranstvo na lečenje, da su 173 biološka uzorka poslata na enzimske i genetičke analize, dok su strani stručnjaci u Srbiji lečili 17 dece.
Prema njegovim rečima Fond je u protekle tri i po godine izdvojio oko 463 miliona dinara, oko 150.000 evra i oko 10.000 švajcarskih franaka.

Simić je ukazao da su najčešće maligne bolesti kod dece u Srbiji leukemija, limfovi i tumori solidnih organa.
U Srbiji godišnje od kancera oboli oko 300 dece, a umre oko 50 mališana, podaci su Instituta za javno zdravlje Srbije "Dr Milan Jovanović Batut". 

Tagovi: