09.05.2018.

07:58

Foto:

Vesti

GRCI I MAKEDONCI SE SVAĐAJU, SRBI PLAĆAJU! Ako kolima krećete na Egejsko ili Jonsko more OVO MORATE DA ZNATE!

Da podsetimo, na sastanku skupštine Saveta biroa zelene karte, održanom u Dubrovniku, u maju 2011. godine, predstavnici Udruženja osiguravača Srbije su potpisali Multilateralni sporazum sa predstavnicima 32 nacionalna biroa osiguravača zemalja Evropskog privrednog prostora i pridruženih zemalja. Objavom u Službenom glasniku Evropske unije od 22. novembra 2011. godine, kompletiran je proces pristupanja Republike Srbije ovom sistemu i Sporazum je stupio na snagu 1. januara 2012. godine.

GDE KUPITI I VAŽENJE

Zelenu kartu osiguranja, za zemlje u kojima je ona i dalje obavezna, izdaje osiguravajuće društvo kod kojeg je zaključeno obavezno osiguranje od auto-odgovornosti.
Zelena karta važi do isteka premije obaveznog osiguranja

Tada Sporazumu nisu pristupile BiH i Makedonija.

- Makedonija je i tada, kao i sada, naišla na problem sa imenom - kaže za Novosti Dragan Škrnjić, predsednik Auto-moto reli i turing kluba "Srbija." - Sa BiH je problem drugačije vrste, jer tamo nema zajedničkog "krova" za osiguravajuće kuće tri entiteta. Tako da su naši vozači i dalje izloženi dvostrukom plaćanju osiguranja od auto-odgovornosti.

Kako sada stvari stoje, u bliskoj budućnosti ovaj problem neće bitio rešen, jer na njega osiguravajuće kuće ne mogu da utiču.

print screen

Zemlje potpisnice Multilateralnog sporazuma su Austrija, Bugarska, Belgija, Češka Republika, Kipar, Nemačka, Danska, Španija, Estonija, Francuska, Finska, Ujedinjeno Kraljevstvo Velike Britanije i Severne Irske, Grčka, Mađarska, Italija, Irska, Luksemburg, Litvanija, Letonija, Malta, Holandija, Portugalija, Poljska, Rumunija, Švedska, Slovačka, Slovenija, Hrvatska, Švajcarska (uključivši Lihtenštajn), Andora, Norveška i Island.

Tagovi: