04.06.2018.

16:42

Foto:

Vesti

ŠTITASTA ŽLEZDA- TRENUTAK ZA KONTROLU! Bitno je da se poremećaj uoči na vreme!

Živeti život kakav želite“, „Uživajte u penziji“, „Osnivanje porodice“ i „Gledati svoje dete kako raste“, četiri su ključne tematske oblasti kampanje, posvećene prepoznavanju simptoma nepravilnog rada štitaste žlezde. Osim što su najemotivniji periodi u životu, često umeju da budu i veoma stresni, kada se mogu pojaviti prvi simptomi poremećaja rada štitaste žlezde, a da toga nismo ni svesni.

 - Simptomi nepravilnog rada štitaste žlezde često mogu varirati, s obzirom da ona luči hormone koji regulišu brojne funkcije u organizmu, zato je i njene poremećaje teže uočiti -  istakla je doc. dr Biljana Nedeljković Beleslin, sa Klinike za endokrinologiju, dijabetes i bolesti metabolizma Kliničkog centra Srbije. „Kampanja „Štitasta žlezda – Trenutak za kontrolu“, želi da ukaže građanima na ključne prekretnice u životu kada bi trebalo proveriti rad tiroidne žlezde, jer ukoliko se simptomi poremećaja ne tretiraju na vreme, mogu prouzrokovati ozbiljne komplikacije“.

Promo

  - Odluka o osnivanju porodice je najuzbudljiviji period u životu svakoga od nas. Osim što predstavlja najvažniju prekretnicu, veoma je važno da štitasta žlezda radi neometano, jer često može uzgroziti menstrualni ciklus i plodnost, period tokom, ali i nakon trudnoće. Na primer, nelečeni hipotirodizam može umanjiti potpun i normalan razvoj fetusa, zato, ukoliko planirate trudnoću, obavezno razgovarajte sa vašim lekarom -  prof. dr Jasmina Ćirić, sa Klinike za endokrinologiju, dijabetes i bolesti metabolizma Kliničkog centra.

  - Penzija predstavlja prekretnicu kojoj se mnogi od nas raduju, kako bi uživali u vremenu sa unucima, novim hobijima i interesovanjima. Međutim, hipertiroidizam ili hipotiroidizam često se javljaju u ovom periodu, stvarajući probleme sa pamćenjem ili koncetracijom, koji se često pogrešno pripisuju starosti, a ne nepravilom radu štitaste žlezde -  naveo je prof.dr Miloš Žarković, sa Klinike za endokrinologiju, dijabetes i bolesti metabolizma Kliničkog centra Srbije.

 - Ako se poremećaj ne uoči na vreme, dete postaje teško mentalno oštećeno. Iz tog razloga, u svim razvijenim zemljama sveta se otkrivanje ovog poremećaja radi u okviru skrining programa  novorođene dece i to u prvim danima života. U našoj zemlji, skrining na kongenitalni hipotiroidizam je započeo prof. Banićević sa saradnicima 1983. godine na teritoriji Centralne Srbije, a Katanić 2003. godine na teritoriji Vojvodine - navela je dr sci. med. Tatjana Milenković, sa Instituta za zdravstvenu zaštitu majke i deteta Srbije „Dr Vukan Čupič“.

Poremećaj rada štitaste žlezde pogađa okvirno oko 200 miliona ljudi širom sveta. Ukoliko želite da saznate više o poremećaju rada štitaste žlezde, ili o kampanji Štitasta žlezda – Trenutak za kontrolu, posetite Facebook stranicu Štitasta žlezda – simptoimi i saveti.

Tagovi: