10.07.2018.

20:31

Foto:

Vesti

ZA SAMO 11 GIMNAZIJA BILO JE POTREBNO VIŠE OD 90 BODOVA: Ove godine bilo lakše je nego ikad upisati ŽELJENU SREDNJU ŠKOLU!

Malim maturantima će ove godine za upis u samo 11 gimnazija u celoj Srbiji biti potrebno više od 90 bodova, što se nikada do sada nije dogodilo, pokazalo je Informerovo istraživanje! 

U gotovo svim školama prag za upis je drastično spušten, a razlog za to je loše urađen završni test, ali i činjenica da je ove godine otvoreno mnogo specijalizovanih, pre svega IT odeljenja, za koja su važila posebna pravila upisa i na koja su otišli najbolji đaci.

Zbog toga je za čak 106 raznih gimnazijskih smerova za upis bilo potrebno manje od 60 bodova, što je ranije bilo nezamislivo!

Velike razlike

Novosadska gimnazija "Jovan Jovanović Zmaj" i ove godine

Sestre jače od gimnazijalaca

Ove godine je daleko teže bilo upisati odeljenje za smer medicinska sestra nego neku gimnaziju

Milorad Antić, FSSŠ

je bila najteža za upis, njeni učenici postali su đaci koji su imali 96,68 i više poena. Sa druge strane, najveći pad je doživela 13. beogradska gimnazija, za čiji je prirodni smer bilo potrebno samo 58,97 bodova, što je neverovatan podatak ako se zna da je prošle godine poslednji upisani učenik imao 93 poena. Stručnjaci kažu i da je u svim beogradskim gimnazijama granica za upis na društveno-jezički smer bila ispod 90 bodova, što se nije dogodilo već godinama.

Predsednik Foruma beogradskih gimnazija Aleksandar Markov kaže za Informer da su među đacima ove godine najpopularnije bile Treća, Četrnaesta, Deseta i Prva beogradska gimnazija.

- U svim gimnazijama je prag za upis pao, a razlozi za to su različiti - od kvaliteta nastave, preko loše urađenog prijemnog ispita, do promenjenih pravila upisa, koja podrazumevaju veći broj bodova sa testova. Tu je naravno i činjenica da su otvorena mnogobrojna specijalizovana IT odeljenja, koja su već popunili najbolji đaci. Zbog ovakvog trenda, u unutrašnjosti Srbije gimnazije će ove godine ostati prazne jer se đaci pre odlučuju za konkretne zanate nego za gimnaziju, posle koje ih ne čeka siguran posao - kaže Markov i napominje da je prirodne smerove i ove godine bilo teže upisati nego društvene.

Direktor Prve beogradske gimnazije Aleksandar Andrejić objašnjava da su deca ove godine generalno lošije uradila prijemni ispit i da je primetan porast interesovanja za društveni u odnosu na prirodni smer.

Informer

- U našoj gimnaziji i ove i prošle godine bio je potreban isti broj bodova za društveni smer, dok je za prirodno-matematički prag pao za četiri poena. To nam govori da se trendovi među malim maturantima menjaju sa prirodnih ka društvenim. Zato smo svojevremeno ubacili još jedan društveni smer - kaže Andrejić.

Praktično znanje

Predsednik Foruma beogradskih srednjih stručnih škola Milorad Antić kaže da učenici izgleda i dalje šansu vide u zanimanjima sa kojima mogu dobro da zarade, pa su medicinski i elektrotehnički profili i ove godine bili traženiji od mnogih gimnazija.

Informer

- Medicinske škole je ove godine definitivno bilo teže upisati nego mnoge gimnazije. Za medicinsku sestru u školama u Novom Sadu, Kraljevu i Novom Pazaru tražilo se 89 bodova, a sa toliko biste bez problema upisali većinu gimnazija. Za zubnog tehničara u novosadskoj školi "7. april", verovali ili ne, prvi na listi imao je 97,08, a poslednji 91,7 bodova. Za farmaceutskog tehničara više od 90 bodova bilo je potrebno u Beogradu, Novom Sadu i Nišu - kaže Antić i dodaje da je među stručnim školama najteže bilo upisati beogradsku Elektrotehničku školu "Nikola Tesla".

Tagovi: