22.01.2019.

20:29

Foto:

Vesti

ĐACI, NEMA VIŠE BEŽANJA, SKRIVANJA OCENA, TAJNI... Roditelji otvaraju ELEKTRONSKI DNEVNIK, reakcije burne: Šta?! Ne verujem! Kec iz fizičkog?!

Na primer, đak koji beži sa časova jer upadne u loše društvo ili se oda nekom poroku, neće to moći da sakrije nijedan dan. Ako se čudno ponaša i pravi scene na času, njegov roditelj će ulaskom u Es-dnevnik to takođe odmah saznati. A i ako dobije lošu ocenu, naučiće da gradi odnos poverenja sa roditeljima i da sa njima otvoreno priča o tome.

Brankica Kecman, predsednik Saveta roditelja u Medicinskoj školi "Nadežda Petrović", upravo je jedna od majki koja sa ćerkom ima potpuno otvoren odnos. Međutim, brza tehnologija ovoga puta je preduhitrila čak i njenu ćerku koja joj sve priča, pa je Brankica, baš u trenutku kad je snimatelj nameštao kameru, lupila šakom o sto.

- Šta? Ne mogu da verujem! Kec iz fizičkog? I to zato što nije htela da uradi zvezdu - zaprepašćeno je uzviknula Brankica čim je otvorila Es-dnevnik, ali se ubrzo smirila.

- Ćerka mi je rekla da je nastavnik zapretio da će dobiti jedinicu jer odbija da uradi zvezdu, ali je mislila da je ipak neće upisati u dnevnik. Nema veze. Evo, dobila je peticu iz anatomije i iz patologije. Bravo, cico! Zadovoljna sam - rekla je Brankica.

Ono što je slučaj u njihovoj porodici, dodaje, je da tati nisu dale pristup.

- Tata nas je pustio, neće da se meša, ima poverenja u ćerku. Mislim da je u celoj priči, sa ili bez elektronskog dnevnika, najbitnije izgraditi odnos poverenja. Moja ćerka nema problem sa Es-dnevnikom. Ali, u njenom razredu ima i roditelja, srećom u manjini, koji nisu zainteresovani za pristupne šifre, nisu zainteresovani za ocene svog deteta, a to je sve opet lična stvar na koju ne možete da utičete - priča ova majka.

Dobra stvar je da roditelji ocene ne vide odmah, već 48 sati nakon što ih nastavnik unese u Es dnevnik. Tako se deci ostavlja vreme da se psihološki pripreme da saopšte lošu vest ili da ocenu eventualno i poprave. Nastavnici u dnevnike unose i svoje komentare uz koje mogu da stave i odgovarajuće smajlija.

"Koristila je mobilni telefon na času i pored toga što sam je opomenula (tužan smajli)"

"Učila je anatomiju na času iz engleskog"

"Redovno radi domaći i ističe se na času (srećan smajli)"

Mr Biljana Glavonjić, pomoćnik direktora u Medicinskoj školi "Nadežda Petrović", objašnjava da svaki nastavnik ima svoju šifru, ali da ne može videti ocene koje su davale njegove kolege, već samo ocene iz svog predmeta.

- Tako da se izbegava onaj halo efekat, da ako nema ima sve petice, daću mu i ja. Ili obrnuto, ako ima loše ocene, nedovoljne ocene, da će uslediti još jedna. Elektronski dnevnik - dodaje Glavonjić, umnogome olakšava posao. Sve analize i statistike dobijaju se jednim klikom. Svedočanstva se štampaju na licu mesta.

PO SRBIJI HARA OPASNA DROGA ZA STUDENTE I TAKSISTE! Izaziva teške psihičke i srčane smetnje, ČESTO I SMRT!

ISPOVEST IRENE MATEJIĆ IZ MLADENOVCA, JEDINE POZNATE SRPSKE LOTO MILIONERKE: Parama od sedmice sam kupile sve, osim sreće!

Ako nastavnik unese pogrešnu ocenu, ne prolazi se čitava procedura kao ranije, već se sada ta napomena unosi elektronski i isto tako se i ispravlja.

- A odmah i vidite i kada neko ima toliko izostanaka da je kandidat za popravni i da je vreme za uzbunu - zaključuje Glavonjić.

Tagovi: