13.03.2019.

20:18

Foto:

Vesti

BELA KUGA NAS UBIJA GORE NEGO IKADA! U 2018. IZUMRLO 38.138 SRBA! Rođeno najmanje beba u istoriji, TO JE NAJVEĆI SRPSKI PROBLEM!

Prošle godine u Srbiji je rođeno samo 63.958 beba, što je najmanji broj dece otkako se ova statistika vodi u našoj zemlji, alarmantni su podaci Republičkog zavoda za statistiku! Oboren je čak i crni rekord iz 2016. godine, kada su rođena 64.734 mališana, što je ipak 776 više nego 2018!

Zabrinjava i podatak da je tokom prošle godine broj Srba smanjen za 38.138, jer ih je toliko više umrlo nego što se rodilo (pogledajte tabelu). Stručnjaci kažu da je najveći problem u broju prvorođenih beba, pošto u Srbiji čak 55 odsto žena do 30. godine i 24,3 odsto do 40. godine nema decu.

Cifre za brigu

Kako se navodi u podacima Republičkog zavoda za statistiku (RZS), za utehu je to što je broj rođene dece počeo dramatično da raste od jula, otkako je država primenila populacione mere.

Treba vremena

Demografska politika je godinama bila zanemarena i mi ne možemo to preko noći popraviti
Slavica Đukić Dejanović, ministarka

"Tokom 2018. godine rođeno je 63.958 beba, 936 manje nego 2017. i 776 manje nego 2016. godine. Otkako se vodi statistika, nikada u Srbiji nije rođeno ovoliko malo dece. Zanimljivo je da je čak 5.438 beba više rođeno u drugoj nego u prvoj polovini godine. Sa druge strane, umrlo je 102.096 ljudi, pa je broj stanovnika naše zemlje tokom prošle godine smanjen za 38.138. U istoriji, samo je 2017. godine ova crna brojka bila veća", napominju u RZS.

Ministarka bez portfelja zadužena za populacionu politiku Slavica Đukić Dejanović ističe da je glavni razlog za ove crne brojke to što se veliki procenat žena u Srbiji uopšte ne odlučuje za decu.

Informer

Ministarka Slavica Đukić Dejanović kaže da se već godinama unazad najviše dece rađa u avgustu i septembru.
- Za vreme novogodišnjih i božićnih praznika, kao i na zimovanjima, bračni parovi imaju mnogo više vremena jedno za drugo, opuste se, uživaju i to je razlog što se više beba rađa u drugoj polovini godine nego u prvih šest meseci. To nije slučaj samo u 2018. godini, već je to već postalo uobičajeno - smatra ministarka.

- Najstrašnije je to što se iz godine u godinu smanjuje broj prvorođenih beba, odnosno što se sve manje parova odlučuje na prvo dete. Sa druge strane, majke koje su već jednom rodile lakše se odlučuju i na drugo, treće ili četvrto dece, pa se u tom segmentu statistika popravlja. Zbog svega ovoga je država preuzela niz mera kako bi se mlado stanovništvo zadržalo u zemlji i kako bi se podstaklo da zasnuje što veće porodice - kaže ministarka i dodaje da se ti podsticaji primenjuju i u 2019. godini:

Informer

- Mere poput finansijske pomoći, usklađivanja rada i roditeljstva ili većih plata su način da motivišemo mlade da ranije zasnivaju porodice. Problem mladim ženama predstavlja i to što nemaju dovoljno poverenja u partnera, neke su posvećene karijerama, druge nemaju pomoć majki i svekrva... Demografska politika je godinama bila zanemarena i mi ne možemo to preko noći popraviti. Čak i da sve uradimo najbolje, prve znake promene videćemo tek za nekih deset godina.

Gore od očekivanog

I od crnjeg ima još crnje

Nismo očekivali da će 2018. opet biti oboren crni demografski rekord, zbog silnih populacionih mera
Goran Penev, demograf

Sa njom je saglasan i demograf Goran Penev. Prema njegovim rečima, po svim statistikama, broj rođene dece u 2018. godini najmanji je ikada.

- Podaci odavno nisu nimalo ohrabrujući, ali je postojala nada da se barem prošle godine pad nataliteta zaustavio. Pogotovo imajući u vidu sve moguće podsticajne i populacione mere koje se sprovode. Jedina uteha je da se, s obzirom na to da smo veoma stara nacija, broj umrlih prošle godine smanjio u odnosu na prethodne periode - ističe Penev i dodaje:

- Posebno zanimljivo u celoj ovoj situaciji jeste to što raste broj trećerođene i četvorođene dece u porodici, što jasno pokazuje da je definitivni problem rađanje prvog deteta i odlučivanje mladih parova na brak i zasnivanje porodice.

GLEDANJE CRTAĆA PLATILI 950 EVRA! Beograđanina skupo koštala piraterija, paprena kazna stigla na kućnu adresu!

Tagovi: