15.04.2019.

23:15

Foto:

Vesti

ŠKOLE ŠTITE DECU OD SAMOUBISTVA! MINISTAR ŠARČEVIĆ NAJAVIO NOVE MERE: Timovi stručnjaka radiće sa đacima

Formiraćemo stručne timove koji će pomoći školama da prepoznaju đake sa problemima, čime želimo da sprečimo samoubistva dece, najavio je ministar prosvete Mladen Šarčević! Prema njegovim rečima, te timove činiće 70 psihologa i pedagoga i njihov zadatak biće da pomažu kolegama u radu sa đacima koji ispoljavaju bilo kakvo "sumnjivo" ponašanje.

Na ovu ideju se došlo, kako kaže Šarčević, zbog povećanog broja suicida među decom, kao što je prošlonedeljno samoubistvo dvanaestogodišnjeg Vasilija R. iz Beograda.

Uočiti problem deteta

Kako se ovakve i slične tragedije ne bi ponovile, ministarstvo će u narednih dvadesetak dana formirati timove koje će činiti 70 stručnih saradnika i koji će posle završene obuke pomagati nastavnicima i pedagozima u školama.
- Među njima ima najviše školskih psihologa, ali i pedagoga, čiji će zadatak biti da prepoznaju probleme učenika i da pravovremeno reaguju. Oni će biti podeljeni u 17 školskih uprava i pomagaće školskim psiholozima i nastavnicima u radu sa decom. Oni će za to morati da izdvoje dodatno vreme, van svakodnevnih obaveza koje imaju u matičnoj školi, i za to će biti simbolično plaćeni. Svi oni će prvo proći stručnu obuku koju će voditi stručnjaci, biće obučeni kako da prepoznaju učenika koji ima neki problem da li sa vršnjacima, učenjem ili u porodici - kaže Šarčević za Informer i dodaje:
- Kada se uoči da neko dete ima probleme ili trpi neko nasilje, stručnjaci će znati kako preventivno da deluju, sa kim sve da razgovaraju, kako da priđu detetu da ne bi bilo kasno... To je ono što nam nedostaje.

Informer

Ministar objašnjava i da roditelji moraju više da sarađuju sa školama.
- Uvek će školski psiholog znati kako da reaguje i šta da radi, ali roditelji moraju da obrate mnogo veću pažnju i da zaista sa školom sarađuju po svim pitanjima, pa možda neke dramatične situacije i sprečimo. Deca nisu tokom celog dana u školi da se tu pokaže sve, a roditelji su često prezauzeti i ne mogu da im posvete toliku pažnju, a morali bi - smatra Šarčević.

Naći rešenje

Predsednica Unije sindikata prosvetnih radnika Jasna Janković ističe da će ovo u praksi značiti da će se stručnjaci truditi da prepoznaju problem i koristiti sve moguće ideje da pomognu učeniku da ga prevaziđe.
- Kao prosvetni radnik tokom godina više puta sam se sretala sa ovakvim strahotama i zato pozdravljam ideju ministarstva i verujem da će dosta pomoći u rešavanju ovog velikog problema. Pretpostavljam da će to u praksi značiti i da školski psiholozi više prate ko im se obraća za pomoć, da li postoji sumnja da neko dete može da digne ruku na sebe, da se ispitaju njegovi drugovi da li im je pominjao neki problem i slično... Bilo šta što može da nagovesti da učenik ima velikih problema zbog kojih bi sebi oduzeo život - zaključuje Jankovićeva.

Informer

Psiholog Aleksandra Janković kaže da se deca osećaju usamljeno i nemaju sa kime da podele svoje probleme.
- Mislim da je to odlična ideja, koja će pomoći u smanjenju i vršnjačkog nasilja i suicida među decom. Roditelji su konstantno u trci da obezbede dobar i lagodan život svojoj deci i često nemaju vremena da im se zaista posvete. Deca se tada osećaju usamljeno i imaju potrebu da razgovaraju sa nekim o problemima koji ih muče i zato se okreću virtuelnom svetu i prijateljima koji nisu realni. Moj savet svim roditeljima jeste da odvoje vreme i sednu da zaista razgovaraju sa svojom decom, ako treba i 200 puta im postavite isto pitanje kako biste došli do pravog odgovora - savetuje Jankovićeva.


 

Tagovi: