10.05.2019.

22:30

Foto:

Vesti

ŠOKANTNO ISTRAŽIVANJE: MLADE GENERACIJE SVE MANJE VERUJU U BOLJI ŽIVOT IZVAN SRBIJE MATURANTI PROTIV EVROPE Čak 90 odsto njih nije za ulazak u EU!

Čak 90 odsto maturanata u našoj zemlji smatra da Srbija ne treba da uđe u Evropsku uniju, pokazalo je poslednje istraživanje organizacije "Građanske inicijative"!

Iscrpljeni čekanjem

Čitava ta priča oko EU iscrpljuje i starije, a kamoli mlade. Iako su mahom bili za članstvo, polako ali sigurno su se i oni razočarali
Dragan Koković, sociolog

Prema rezultatima ove ankete sprovedene među đacima srednjih škola, svega 11 odsto srednjoškolaca smatra da je članstvo u EU važno za našu državu i da može da nam donese pozitivne promene. Nasuprot njima, većina maturanata je uverena da ne bismo imali gotovo nikakvu korist od ulaska u Uniju.

Ne trpe poniženja EU

Stručnjaci smatraju da je ovakav stav učenika posledica gneva kod tinejdžera zbog brojnih poniženja Srbije od strane zemalja EU i njihove očigledne podrške Albancima. Sa druge strane, sami đaci kažu da vide napore države da ih zadrži u zemlji, kao i stalan rast plata, životnog standarda, nove investicije i konstantno otvaranje novih radnih mesta. Sve to doprinelo je da mladi u Srbiji sada veruju da nam ne treba Evropa da bismo živeli lepo.

Jedanaest

odsto
đaka smatra da
Srbija treba da uđe u EU

- Tek svaki deseti srednjoškolac veruje da bi za našu zemlju bilo važno da postane deo ove organizacije. Četvrtina tinejdžera smatra da za Srbiju nimalo nije važno da postane članica Evropske unije, dok ostali deo učenika ocenjuje da je nebitno da se država priključi EU, jer to građanima neće doneti nikakav bolji život - pokazalo je ovo istraživanje.

Politički analitičar Dragomir Anđelković veruje da su mladi razočarani u mnoge poteze zemalja Evropske unije i zato više ne podržavaju ulazak naše zemlje u ovu zajednicu.

Informer

- Mladi su povređeni zbog odnosa vodećih evropskih zemalja prema nama i zato veruju da ne treba da se priključimo EU. Oni vide poniženje koje trpi Srbija kroz stalnu podršku koja se pruža Albancima. Oni podržavaju dijalog, a zapravo je svima jasno da Berlin, Brisel i drugi evropski centri stoje iza Albanaca. To kod mladih izaziva revolt i sve veće nezadovoljstvo - smatra Anđelković i dodaje:

Preti odliv mladih

 

- Ovakav njihov stav utemeljen je i u pozivima EU da se pridružimo njihovoj zajednici, a zapravo nas guraju od sebe. To se videlo kada su primili mnogo gore od nas, poput Hrvatske i Bugarske, zemlje koje ne ispunjavaju nikakve standarde. Zbog svega toga mladi smatraju da je vreme da se okanemo Evrope i okrenemo na neku drugu stranu - kaže Anđelković.

Sociolog Dragan Koković ističe da članstvo u evropskoj zajednici može dovesti do velikog odliva mladih iz Srbije.

- Čitava ta priča oko EU iscrpljuje i starije ljude, a kamoli mlade. Tinejdžeri često ne znaju šta hoće, ali ono što žele hoće da dobiju brzo, a naš evropski put traje jako dugo. Iako su mahom bili za članstvo, polako ali sigurno su se i oni razočarali. Takođe, država pomaže mladima koliko može i oni to vide i cene. Veliki broj mladih bi tek otišao kad bi ušli u EU. To smo videli na primeru Hrvatske, koja se u godinama nakon stupanja u ovu zajednicu suočila sa neverovatnim odlaskom mlađe populacije iz zemlje - napominje Koković.

Mladi veruju crkvi, manje institucijama

Mladi više veruju crkvi nego državi, pokazalo je ovo istraživanje. Srednjoškolci su poverenje u verske institucije ocenili sa trojkom, dok sa druge strane državne ustanove nisu dobile tako visoku ocenu.
Verski analitičar Draško Đenović kaže za Informer da je dobra stvar što mladi i dalje pokušavaju da održe tradiciju i poštuju patrijarhalno vaspitanje.
- Generalno, ova brojka bi trebalo da bude i veća. Ali ako uzmemo u obzir današnje vreme i ponašanje samog društva, ni ne čudi. Mladi se i dalje trude da ispoštuju običaje za velike praznike, ispoštuju svoju porodičnu slavu, zapale sveću. Ali da bi poverenje bilo još veće, potrebno je da omladina shvati da može da veruje crkvi, da joj se poveri i da shvati da je verska institucija tu zbog njih, a ne oni zbog nje - objašnjava Đenović.

Tagovi: