16.07.2019.

22:30

Foto:

Vesti

TUŽNO! MNOGE SREDNJE ŠKOLE OSTALE PRAZNE POSLE JUNSKOG UPISA! Gasi se više od 200 odeljenja!

Više od 200 odeljenja srednjih škola širom Srbije biće ugašeno zbog veoma malog broja upisanih đaka! Posle junskog prijemnog ispita, nakon dva roka, u čak 221 razred upisalo se manje od deset učenika, što je nedovoljno za njihovo funkcionisanje.

Na zanate poput zidara, tesara, konobara, obućara ili mehaničara prijavilo se jedva po dva do tri učenika! U čak 12 odeljenja upisan je samo jedan ili nijedan đak, 64 imaju manje od pet učenika, a u još 787 ima slobodnih mesta. Prosvetari upozoravaju da će većina odeljenja sa manje od 15 učesnika biti ukinuta ili spojena sa nekim drugim razredima.

Čekamo avgust



Sačekaćemo avgustovski upisni rok, ali već sad je jasno da će mnoga odeljenja ostati prazna i da će morati da se gase
Mladen Šarčević


Slabo interesovanje


Ministar prosvete Mladen Šarčević objašnjava da je već sada jasno da veliki broj odeljenja neće moći da bude oformljen u septembru, pa je njihovo gašenje neminovno.


- Zbog malog broja dece i nezainteresovanosti đaka za pojedina odeljenja u srednjim školama, moraćemo da ukinemo čitave razrede! Sačekaćemo da prođe upisni krug u avgustu, tada će se situacija malo promeniti, pa ćemo onda videti šta nam je činiti. Postoje odeljenja u kojima očekujemo da se poveća broj učenika, ali naravno da postoje i ona gde već unapred znamo da neće biti dovoljno đaka. Tamo gde bude jako malo upisanih učenika, moraćemo da ugasimo ili spojimo odeljenja i đaci će u tom slučaju morati da se odluče za neki srodni smer - najavio je Šarčević.

Antić: Potrebno je slične smerove spojiti u jedan


Predsednik Foruma srednjih stručnih škola Milorad Antić ističe da bi spajanjem više sličnih smerova ovaj problem bio rešen.
- Već godinama se dešava da se na neki smer upiše jako mali broj đaka, nadležni se moraju pozabaviti ovim problemom. Mislim da su smerovi mnogo rascepkani i da se mnogi od njih mogu spojiti u jedan. Primera radi, kuvar i kulinarski tehničar ili auto-limar i farbar odeljenja su koja se bave istom tematikom i bez problema bi mogli postati jedan smer. Na taj način, umesto dva smera za koje je zainteresovano po deset učenika, imaćemo jedan razred koji želi da upiše 20 đaka, što je dovoljan broj za nastavu - smatra Antić.

Predsednica Unije sindikata prosvetnih radnika Jasna Janković ističe da bi, po pravilu, sva odeljenja u kojima ima manje od 15 učenika morala biti ugašena.


- Da je dece sve manje i manje jasno pokazuje to što već godinama imamo na desetine učionica koje svake godine 1. septembra ostaju prazne. Prema pravilu, odeljenje minimalno treba da broji 15 učenika, ali ministar ima pravo da odobri i razred sa manjim brojem đaka ako proceni da je to potrebno. U avgustu ponovo polažu prijemni oni koji su bili sprečeni ili su imali manje od boda u junu, ali ne mislim da je broj takvih učenika veliki, niti da oni mogu da naprave neku drastičnu razliku. Pravo stanje stvari znaćemo kada se nezadovoljni đaci početkom septembra budu ispremeštali iz odeljenja u odeljenje i iz jedne škole u drugu. Kako stvari stoje, bojim se da će ove godine čitave škole biti zatvorene u mestima gde ima malo đaka - ističe Jankovićeva.

Brojke

787
odeljenja upisalo je manje učenika nego što primaju
221
odeljenje ima manje od 10 upisanih učenika
64
odeljenja ima manje od 5 upisanih učenika

Roditelji na mukama


Predsednik Foruma srednjih stručnih škola Milorad Antić napominje da će direktori i roditelji đaka upisanih u odeljenja koja će biti ugašena morati da se dogovore na koji srodan smer će dete biti prebačeno.

- Svake godine imamo puno odeljenja u koja se ne upiše nijedan jedini đak ili tek nekoliko njih, a najviše ih ima na jugu Srbije. Jasno je da će ova odeljenja biti ukinuta, tako da roditelji i đaci mogu uskoro očekivati poziv direktora škole. Jako je važno da se u ovakvim situacijama gleda najbolji interes deteta i da se pronađe smer koji mu najviše odgovara od ponuđenih. Među najnepopularnijim školama našle su se čak i gimnazije, jer deca iz malih sredina izbegavaju ove škole i upisuju one smerove gde ih čeka siguran posao. Gase se i mnogi zanati, neki poljoprivredni, kožarski, grafički, mašinski i slični smerovi više neće postojati jer malo dece želi da se školuje za mlekare, bravare, mehaničare, pa čak i za zidare - kaže Antić.
 

Tagovi: