13.08.2019.

11:27

Foto:

Vesti

TUŽAN SAM ZBOG GUČE! NEŠTO HITNO MORA DA SE PROMENI ILI ĆE SABOR PROPASTI! Dejan Petrović, naš najbolji trubač, očajan zbog Sabora u Dragačevu

Sabor trubača u Guči, jedna od najvećih kulturnih manifestacija, koja sledeće godine puni 60 godina postojanja, zapao je u veliku krizu! Odavno se upalila "crvena lampica" - orkestri su lošiji, sve je manje gostiju, izabran je pogrešan termin organizacije, cene usluga su previsoke, a kvalitet hrane je takođe opao.

Poznavaoci srpske trube složni su da je vreme da se nešto krupno menja, kako bi jubilarni Sabor trubača, pod pokroviteljstvom države Srbije, zasjao u pravom svetlu i pokazao šta je u stvari srpska truba i gostoprimstvo.

Informer

STALO MU DO GUČE Dejan Petrović

Naš najbolji trubač Dejan Petrović kaže za Informer da mu je bilo tužno i mučno kada je video prazne i čemerne ulice njegove Guče.
- Možemo da se lažemo da je u Guči super, ali realnost je potpuno drugačija. Dolazim u Guču od malih nogu i nikada nije bilo ovako da su udarnim danima i ulice i restorani i šatre prazni. Toliko mi je tužno i mučno bilo kad sam prošetao u subotu i nedelju Gučom. Iskreno, muka me je uhvatila koliko nema nigde nikoga. Svestan sam da su ovde godinama unazad pravljene brojne greške u organizaciji, ali sada moramo da se skupimo i nekako spasimo Guču - rekao je Petrović, a potom dao i predlog kako da se pomogne tradicionalnom Saboru:

Stop za Raste i Jale

- Ne možemo dozvoliti da se po kafićima puštaju razne Raste i Jale. Nemam ništa protiv te muzike, ali nek idu na Exit ili neki drugi festival - ovo je ipak Sabor trubača. Razumem da su došle nove mlade generacije koje ne zanima "Pogledaj me mala moja", "Zlatibore pitaj Taru" ili "Malenim sokakom", ali to se mora drugačije rešiti. Pristalica sam toga da u Guču dođu i zvezde kao što su Ceca, Dragana Mirković, Zdravko Čolić i Riblja Čorba, ali zajedno sa trubačima. Evo, neka jedno veče peva Dragana Mirković sa Dejanom Jevđićem, drugo će Đule Van Gog sa mnom i treće Ceca sa Bobanom Markovićem i spojili smo i tradicionalno i moderno. A uz sve to, moraju se regulisati i cene jer je ovde sve preskupo i običan čovek ovo ne može da plati - iskren je Petrović.

Jedan od najvećih domaćih stručnjaka na polju etnomuzikologije, tvorac emisije "Od zlata jabuka" i dugogodišnji član žirija na Saboru trubača Nada Zamfirović kaže za naš list da se odavno upalila "crvena lampica" i da je upozoravala organizatora da se sve radi pogrešno što im se sada i obilo o glavu.

Crnogorci zabranili "Guču u Budvi"

Manifestacija "Guča u Budvi" ove godine neće biti održana na plaži Jaz, pošto je Crnogorska partija zapretila da više neće biti deo vladajuće koalicije u tom gradu ako dođu srpski trubači. To je potvrdio i Marko Carević, predsednik opštine Budva i član prosrpski orijentisanog Demokratskog fronta.
Crnogorska partija optužila je partnere iz Demokratskog fronta da otvoreno promovišu srpstvo u Crnoj Gori i zagovaraju velikosrpske ideje.
- U Budvi se dešavaju manifestacije kao što je Sabor trubača iz Guče, preko kojih ovde treba da dođu ikonografija i zabava koje treba da nam promovišu nestanak crnogorske države 1918. i slično - prokomentarisao je funkcioner Crnogorske partije Dragan Ivančević.

- Kada sam bila u žiriju sve je bilo u potpunosti drugačije nego sada. Mi stručnjaci smo godinama unazad upozoravali organizatore, ali su oni terali po svome. Kao prvo, Guča je simbol trube, a sada je tamo sve više turbofolka, dok su i sami trubački orkestri znatno odstupili od onoga što je izvorno i tradicionalno. Kvalitet je u toj meri opao da više ne možete da prepoznate koju pesmu orkestar svira, a tome doprinosi i žiri, koji umesto da ocenjuje realno i objektivno to radi po ključu i gleda samo da naplati dnevnice. Pa ne mora istočna Srbija da ima nekoga među nagrađenima ako to nisu zaslužili. Ove godine, primera radi, oštetili su orkestar iz Bajine Bašte koji je bio fenomenalan - kritikuje Zamfirovićeva.

Cene kao u Beogradu

Kako kaže, cene smeštaja su ogromne, a šatre i restorani skuplji nego u Beogradu.
- Svi hoće za četiri dana da zarade za celu godinu, a to se tako ne radi. Da ne pričam o tome što gosti za toliki novac dobijaju živ kupus, koji se krčkao samo par sati ili masnu i poluživu prasetinu, koja se brže-bolje skida sa ražnja samo da se zaradi. Ako hoćemo da spasimo Guču, sve ovo mora da se promeni. Da se vratimo izvornoj trubi, tada će ljudi ponovo doći u Guču - savetuje Zamfirovićeva.

Informer

DEJAN JEVĐIĆ

Sa njom se slaže i majstor trube Dejan Jevđić, koji je jednu večeru sa pet prijatelja platio 19.000 dinara.
- Bilo je ovde godinama velikih propusta u organizaciji, te hoće zvezde, te neće, i u svemu tome se gubi identitet. Uvek sam za to da se Sabor vrati izvornoj trubi i tradicionalnim pesmama. Uz to moraju se i cene značajno spustiti. Pa ja sam seo da ručam sa pet prijatelja i platio 19.000 dinara, što nije normalno. Što se mene tiče, uvek sam tu i uvek ću pomoći Guči, koju mnogo volim, ali mnogo toga mora da se popravi i promeni - iskren je Jevđić.

Za jubilej očekujemo pola miliona gostiju


Predsednik opštine Lučani Milivoje Dolović rekao je za Informer da se ozbiljno razmatra vraćanje starog termina, koji je bio krajem avgusta i da će već od septembra krenuti promocija jubilarnog 60. Sabora na kome očekuje 500.000 ljudi.
- Biće ozbiljnih razgovora da se termin Sabora pomeri na sredinu avgusta ili, kao ranije, za sam kraj meseca. To je jako bitno i da se ne preklapamo sa drugim manifestacijama, kako bi posetila bila veća. U svakom slučaju nama sledi jubilarni 60. Sabor sledeće godine i već od septembra krećemo u aktivnu kampanju i promociju, koja će trajati godinu dana - optimističan je Dolović.


 

Tagovi: