25.10.2019.

23:41

Foto:

Vesti

SRBI NAJVIŠE VERUJU U MITOVE O KOSOVSKOM BOJU! Istoričar Dejan Ristić razotkriva srpske istorijske mitove!

Srbi veruju u mnoge istorijske mitove, ali moramo razjasniti i znati šta je istina, a šta je mit! Ovako u razgovoru za Informer kaže naš čuveni istoričar Dejan Ristić, koji se srpskim mitovima bavio u svojoj knjizi "Mitovi srpske istorije".

Informer

Da li se na dvoru Stefana Nemanje uopšte jelo zlatnim viljuškama, da li je Stefana Prvovenčanog krunisao Sveti Sava, a da li je kraljica Jelena uopšte Anžujska? Da li su zvona Notr Dama odjekivala zbog pobede Srba na Kosovu i da li je Marko Kraljević junak ili turski vazal, gde su glave kneza Lazara i Karađorđa, koliko Nemaca je zauzelo Beograd 1945... samo su neki od 20 velikih mitova i dilema u koje srpski narod veruje vekovima, a koje je Ristić izučavao.

Da se zna istina

- Nisam protivnik mitova i oni postoje u svakom evropskom narodu, ali ih ne smemo predstavljati kao istorijske činjenice. Svi Grci znaju za Olimp i bogove, ali neće da kažu turistima "ajde da se popnemo da upoznate Zevsa i Heru", jer znaju da je to mit. Isto tako vam Italijani pričaju o Romeu i Juliji i vode vas da vidite Julijinu terasu, ali znaju da to nije zaista njena terasa i da se radi o mitu. A mi Srbi za sve naše mitove verujemo da su se stvarno dogodili. To nije dobro, pogotovo kada neki naš visoki zvaničnik izjavi da smo jeli zlatnim viljuškama u vreme dok su Nemci jeli rukama, što je mit, ili da smo prvi ugovor sa Nemačkom potpisali pre 900 godina prilikom susreta Stefana Nemanje i Barbarose, što takođe nije tačno jer tada ništa nije potpisano. Tako možemo da se obrukamo pred ljudima koji poznaju istoriju, kao i kada kažemo da je supruga kralja Stefana Uroša I Velikog, kraljica Jelena Anžujska, a ona nije Anžujska i nije poreklom od znamenite francuske porodice Anžu - objašnjava Ristić.

Bitne su činjenice

Mitove ne smemo predstavljati kao istorijske činjenice
Dejan Ristić

On tvrdi da je ljude najteže razuveriti u mitove o Kosovskom boju, iako prave istorijske činjenice pokazuju mnogo veće srpsko junaštvo nego mitovi. Uz to rak rana su nam i verovanja o junaštvu Kraljevića Marka.

Informer

- Naš narod zna o Kosovskom boju na osnovu mitova koje su čitali i na osnovu filma. Pa tako veruju da se Miloš Obilić predao i u šatoru ubio Murata, da je Vuk Branković izdajnik, da je Lazarova glava negde odneta, da je pre boja bilo pričešće i da su u Notr Damu zvonila zvona zbog naše pobede... A to istorijski nije tačno. Istorijske činjenice su da je Murata u borbi ubilo 12 naših vitezova koji su se na to ranije zavetovali, Miloš Obilić je izmišljena ličnost, Branković nije izdajnik, nego se taktički povukao, a i u decenijama pre i posle Kosovskog boja borio se sa Turcima, Lazareva glava je ostala gde i telo, pre boja nije bilo pričešća, a zvona u Notr Damu nisu zvonila tada, nego posle bitke na Rovinama. I ne razumem zbog čega je nekome problem što je tako. Pa zar nije veće junaštvo u istorijskoj činjenici gde smo junački ubili turskog sultana na konju i u borbi nego da ga je neko usmrtio na kvarno tako što je iz čarape izvadio nož. Što se tiče Kraljevića Marka, on zasigurno nije bio ono za šta se smatra, već turski vazal. Prema informacijama koje sada imaju istoričari, postao je vazal i pre Kosovskog boja, što znači da se u njemu možda i borio protiv Srba, ali za to sada nemamo dokaze - kaže Ristić i dodaje:

- U knjizi je veliki broj mitova i iz modernije istorije, poput onog da je Draga Mašin u trenutku ubistva bila trudna, da major Gavrilović nije držao čuveni govor, da je Beograd 1945. osvojilo zapravo sedmoro Nemaca, kao i zbog čega na Titovom grobu nema petokrake. Mislim da će ova knjiga mnogima razjasniti neke bitne stvari iz naše istorije, iako smatram da mitovi treba da postoje i da su lepi i korisni - podvukao je naš sagovornik, koji tvrdi da su ovo samo neki od mnogobrojnih mitova u koje Srbi veruju.

Tagovi: