08.04.2020.

20:47

Foto:

Vesti

KADA ĆEMO STEĆI KOLEKTIVNI IMUNITET, A KADA ĆE NAM BITI NAJTEŽE? Dr Tiodorović otkriva koliko zaista ima zaraženih u Srbiji!

Pred nama je više od 10 dana do vrha epidemije korona virusa koji se očekuje oko Vaskrsa, a u Srbiji virus nije prošao ni kroz 20 odsto stanovništva. Kolektivni imunitet, za šta je potrebno da COVID prokuži 60 odsto stanovništva, nećemo steći ni do tada, već tek do kraja epidemije kaže za Telegraf.rs profesor Branislav Tiodorović.

- Ovo je sada jedna plima koju treba izdražati do Vaskrsa. Pogotovo će ova nedelja biti teška jer je ona nastavak vikenda koji je ceo bio težak. Tako da, biće teško do onog tamo vikenda, kada tek možemo da očekujemo vrh epidemije. Mi kasnimo za Italijom najmanje dve nedelje, a možda i više, ali smo se uklopili sa našom okolinom, iza Hrvatske i Slovenije smo. Među poslednjima smo imali prvi zaraženi slučaj - kaže prof. dr Tiodorović.

Na pitanje koliko u stvari imamo zaraženih, on kaže da on za razliku od svojih kolega zvaničan broj množi sa 10, a ne sa 5. 

SRPSKI LEKARI OTKRIVAJU ZAŠTO gojazne osobe spadaju u RIZIČNU GRUPU! 35 odsto građana Srbije ima problema s viškom kilograma

- Većina mojih kolega množi sa pet, međutim, ja sam siguran da je mnogo više njih imalo asimptomatsku bolest. Prilikom testiranja zdravstvenih radnika, ispostavilo se da su pozitivni oni koji nisu imali nikakve tegobe. Taj organizam je dobro podneo sve i ništa nije osećao. Ako sve to obuhvatimo i one sa blagim simptomima, možemo da množimo sa 10 - navodi on i podseća da 80 odsto ljudi ima najlakšu kliničku sliku, nema nikakvu potrebu da se javi lekaru:

- Da bismo imali kolektivni imunitet, odnosno imunitet krda, treba 60 odsto ukupnog stanovništva da bude prokuženo, da je virus prošao kroz njih, a mi nemamo ni 20 odsto.  Ali, desiće se to... Neće nam se to desiti u ove dve nedelje do Vaskrsa, do tada nećemo imati ni 20 odsto, ali do kraja epidemije hoće.

Informer

On ističe da kada bi na svetu svi na 5 minuta nosili masku, malih boginja odnosno morbila ne bi bilo uopšte, jer on mora da nađe domaćina za 5 minuta.

- Vrlo je osetljiv i vrlo zarazan. To sad važi i za korona virus, iako je manje zarazan. Dovoljno je biti na razdaljini od dva metra, dovoljno je prati ruke, održavati ličnu higijenu, i sa njim je završeno. Ali, ne ponašaju se svi tako.

Kada se uporedimo sa Švajcarskom, prema rečima profesora Tiodorovića, Srbija je daleko iza nje po broju obolelih.

- Sa njom možemo da se uporedimo zbog približnog broja stanovnika. Prve nedelje oni su imali 15 zaraženih, mi smo 12. Druge nedelje mi smo porasli na 56, oni su otišli na 400.  Treće nedelje mi smo se popeli na 100 i nešto, oni su prešli 6.000. Četvrte su oni otišli na 8.000 i nešto, a mi tek na 600-700. Po toj logici oni u petoj nedelji imaju 18.000 a mi nešto više od 2.000. Znači, daleko smo opet iza njih - kaže Tiodorović i kaže da prvi Krizni štab koji je u Evropi napravljen bio naš, i da je ovo dokaz da su mere dale rezultat.

BONUS VIDEO