17.04.2020.

09:20

Foto:

Vesti

Borba lekara u bolnici u Beogradu: Bebi u stomaku zaražene majke dali transfuziju kako bi joj produžili život: NADAMO SE DA ĆE IZDRŽATI 2 NEDELJE

"Uradena je intrauterena transfuzija kod fetusa u 31. nedelji. Kod mame koja ima drugaciju krvnu grupu od bebe, prolaze antitela, koja kod bebe izazivaju hemoliticku bolest. Ako ne damo bebi transfuziju, doci ce do uginuca. Da bismo je spasili, pod punom opremom uradili smo transfuziju iglom kroz stomak, u pupcanik. Izvadi se krv bebe, odredi koliko obrađene krvi treba da se ubaci kroz tu iglu u pupcanik i beba dobije transfuziju", objasnila je načelnica Bolnice za ginekologiju i akušerstvo Slađana Mihajlović za RTS.

Ona je rekla da su i mama i beba dobro.

Nadamo se da ce što više izgurati, da se uspešno završi porodaj", navela je nacelnice bolnice.

Ona ističe da bolnica trenutno ima dosta trudnica koje su imale pozitivan test, ali da neke nisu obolele, odnosno nemaju simptome Kovida-19.

"Jedna je imala teške simptome. Dobila je terapiju i pratimo njeno stanje na odeljenju. Trudnice i bebe su u ovoj epidemiji poštedene, imaju manje simptoma, ali moramo da budemo predostrožni i da ih pratimo svakog dana", istice dr Mihajlovic.

Doktorka Mihajlović navodi da su još u februaru u "Dr Dragiše Mišović" počeli da nose maske, rukavice i kape, ali da se nije očekivalo da ce doći do toga da danas rade u skafanderima.

Kada je određeno da će ta bolnica voditi računa o pacijentkinjama koje imaju koronavirus, za dva dana je pregrađen zid, i napravljen potpuno odvojen deo za te pacijentkinje.

Informer

 



"Postoji i poseban lift koji vodi do posebnog porodilišta i operacione sale i posebno odeljenje gde se smeštaju posle operacije", navodi dr Mihajlovic.

Postoje i odvojene ambulante za pacijentkinje kod kojih postoji sumnja na koronavirus, gde je dosta pacijentkinja.

"One dobiju temperaturu ili došu zbog drugih simptoma. Mi moramo da uradimo šta je neophodno, ali ne dolaze u kontakt jedne sa drugima", objašnjava doktorka i istice da nema zaraženih mešu osobljem.

Ona kaže i da su njeni zaposleni "zmajevi", da su tri medicinske sestre samohrane majke, a nisu pitale da uzmu ni dan slobodan niti je bilo ko uzeo bolovanje.

"Mnogo je pomogla Zemunska bolnica, koja nam je dala ginekologe i neonatologe", rekla je doktorka.

Ukazuje da provode po šest sati u skafanderu. "Izlaze bledi i umorni, ali vidimo zvezdu vodilju kada ih ispratimo ispred bolncie i vidimo mame i bebe zdrave", rekla je dr Mihajlović, koja je na čelu porodilišta koje je dva puta proglašavano za najbolje.

U Klinicko-bolnickom centru "Dr Dragiša Mišovic" u ovom trenutku na lecenju od Kovida-19 je 300 pacijenata, od kojih je 36 na respiratoru.

U dečjoj bolnici te ustanove je 41 dete, imaju 26 majki, sedam trudnica - od kojih je pet pozitivno na Kovid. Imaju i deset porodilja, od kojih je pet pozitivno, mada nijedno od pet beba rodenih u "Dr Dragiše Mišovic" nema koronavirus.