24.04.2020.

08:44

Foto:

Vesti

NJIMA JE JOŠ SAMO KORONA FALILA! Lekari heroji iz Urgentnog centra RADE 365 DANA BEZ PRESTANKA, A EVO KAKO SE BORE SA EPIDEMIJOM! (VIDEO)

 

Bolest ne bira ni vreme, ni mesto. Niti da li je epidemija ili ne. To najbolje znaju lekari Urgentnog centra koji dnevno zbrinu oko 200 pacijenata, a 90 odsto njih bude životno ugroženo.

Međutim, pre nego što su došli do ovog dela, svi pacijenti su morali da prođu kontrolu kojom se utvrđuje da li su sumnjivi na kovid-19.

- Kod bolesnika procenjujemo epidemiološki rizik na osnovu epidemiološke detaljne ankete, telesne temperature, brze kratke anamneze i brze procene respiratorog statusa, nakon toga specijalista urgentne medicine procenjuje mesto daljeg zbrinjavanja takvog bolesnika - objašnjava Marina Đikić, specijalista urgentne medicine, za rts.rs.

Ukoliko rizik postoji, pacijent mora u izolaciju.

- Gde su ljudi pod potpunom, adekvatnom opremom, epidemiološkom. Uradi se sva dijagnostika tu i vodi se skener, imamo dva skenera. Jedan je isključivo za pacijente koji su suspektni i svaki put posle svakog takvog pacijenta te prostorije se sterilišu - navodi direktor Urgentnog centra Marko Ercegovac.

Marina Đikić objašnjava da se nakon toga procenjuje šta je dominantno – urgentno stanje ili kovid infekcija.

- Ukoliko je jasna kovid infekcija bez urgentnog stanja u saradnji sa našim doktorima, infektolozima se dalje zbrinjava kod njih, ali ukoliko je dominantno urgentno stanje imamo jasan put do naših izolacionih soba - ističe Đikićeva.

Jedna je na internističkom, a druga na hirurškom odeljenju.

- Jedan boks, jedan pacijnet, da ne bi došlo do zaražavanja, jednog pacijenta od strane susednog pacijenta. Testovi se danas rade za 24 časa, poslednjih nedelju od ujutru dobijemo do tri popodne - ističe Ercegovac.

Za mesec dana u izolaciji internističke intenzivne nege bila su 84 pacijenata. Kod 10 je potvrđeno prisustvo kovid infekcije.

U drugoj izolacionoj jedinici - na hirurgiji, do sada su zbrinuli 67 pacijenata, a kod šest je potvrđen virus.

- Od tih 67, bilo je 15 hirurških intervencija. Prva pacijentkinja suspektno kovid je operisana zbog perforacije slepog creva, koju smo testirali odmah nakon operacije, rezultat je stigao posle 48 sati i na osnovu toga s obzirom da je bila kovid pozitivna, usmerili smo je ka kovid bolnici. Svi koji su bli u konatktu lekari i sestre i ceo proces rada, pole testiranja bili negativni - navodi prof. dr Pavle Gregorić, direktor Klinike za urgentnu hirurgiju Urgentnog centra.

Od oko 1.500 zaposlenih, kovid infekcija je potvrđena kod sedam zdravstvenih radnika i oni su dobro.