07.05.2020.

07:07

Foto:

Vesti

OVO SU 4 SIMPTOMA MOŽDANOG UDARA ZBOG KOJIH ODMAH MORATE U BOLNICU! Doktor Ćulafić: Primetili smo jednu LOŠU ČINJENICU

"Ujutru negde oko 11 sati je počela vrtoglavica, oduzetost desne ruke i moć govora je bila pogoršana", priča svoje iskustvo 29-godišnji Stefan Dobrić.

Karakteristika moždanog udara je da svaki minut dragocen, a to potvrđuje i Stefanov slučaj.

Sve se dogodilo pre tri-četiri nedelje, nakon čega je doktor izvadio tromb. Stefan se danas oseća odlično.

"Mi smo uradili oko 99 pacijenata za ovaj period. Mnoge zemlje u regionu, čak i u Evropi nisu radile za vreme pandemije mehaničke tromektomije, njihove sale su bile zatvorene. Mi smo primetili da smo imali jednu jako veliku grupu pacijenata, koji su bili mladi, a koji su imali moždani udar. To je bila grupa između 28-37 godina", navodi interventni neuroradiolog Slobodan Ćulafić.

Bez obzira na koronavirus, neke procedure u ovoj bolnici su sada brže.

Informer

 

"Naša ustanova se postarala da imaju 24 sata aktivan tim za primenu mehaničke ekstrakcije tromba, što do sada nije bila praska. Takođe je stigao i softerski sistem za radiološku dijagnostiku, bržeg prepoznavanje akutnog moždanog udara", ukazuje neurolog Valentina Mileusnić, pomoćnik direktora Bolnice "Sveti Sava".

Prijem podeljen na dva dela  

Od početka epidemije zbrinuli su oko 700 pacijenata, a u bolnici je u svakom trenutku ležalo njih 130. Kako bi sprečili ulazak koronavirusa u njihovu ustanovu, prijem su podelili na dva dela. U jednom delu su bili pacijenti bez temperature, a u drugom sa njom.

"Imali smo pet izolacija, to su bile odvojene sobe u koje su bili smešteni kreveti za pacijente koji su primljeni sa moždanim udarom i febrilnošću. Pacijenti koji su ušli bez temperature, provodili su u izolacijama tri dana i tako smo izbegli da nam kovid uđe u bolnicu", objašnjava dr Marjana Vukićević, v. d. direktora Bolnice "Sveti Sava".

Kako su i očekivali, bilo je je i pacijenata koji su imali moždani udar, ali i koronavirus.

"Mi smo imali osam kovid pozitivnih pacijenata, oni su bili izolovani, nije bilo prenosa infekcije na ostale pacijente, niti na osoblje", dodaje

Utrnulost polovine lica ili tela, poremećaj govora, duple slike, nesiguran hod, ne ignorišite ni u narednom periodu. Moždani udar ne zna ni za vreme, ni za mesto!