04.06.2020.

13:35

Foto:

Vesti

NIKO U SVETU NIJE BIO SPREMAN ZA TOLIKU KOLIČINU I TOLIKU NEOPHODNOST ZAŠTITNE OPREME Gojković: Zdravstveni sistem adekvatno odgovorio na epidemiju

On je, na onlajn konferenciji "Zdravstvo u Srbiji posle pandemije", rekao da su se zdravstveni radnici dobro snašli u sistemu koji je resetovan i "okrenut naopačke".

"Mi smo prilagodljiv narod koji ima smisla za improvizaciju. U ovakvim krizama se pokazuje naša britkost i spremnost da se uhvatimo u koštac sa problemima", rekao je Gojković.

Napominje da su zdravstvene ustanove u Vojvodini još u januaru počele da se pripremaju za problem koji se "valjao sa istoka".

Prvi sastanci rukovodstva ustanova organizovani su u januaru, a najveći deo ustanova, kako je rekao, već do polovine februara imao zaštitnu opremu koja je bila ključna u prvim danima infekcije.

"U tom trenutku niko u svetu nije bio spreman za toliku količinu i toliku neophodnost zaštitne opreme. Mi smo uspeli, spletom okolnosti i našom intuicijom, da obezbedimo zaštitnu opremu da izdržimo prvi udar", rekao je Gojković.

Podseća da se prvi zaraženi pacijent virusom korona u Srbiji pojavio 6. marta, da je reč o pacijentu iz Subotice koji je već 7. marta prebačen u KC Vojvodina u Novom Sadu.

"Imali smo adekvatnu opremu da izdržimo prvi udar. Nakon toga je angažovanjem države, prvenstveno našeg rukovodstva, i zahvaljujući pomoći Kine, zaštitna oprema stizala u kontinuitetu", napomenuo je Gojković.

Informer

On je dodao da je dovoljna količina zaštitne opreme bila ključna što je Vojvodina, ali i cela Srbija, imala relativno mali broj zaraženih zdravstvenih radnika koji su se zarazili dok su lečili kovid pacijente.

Navodi da se mora promeniti odnos prema zdravstvenim radnicima, da se često, kada imamo problem u lekara gleda sa neskrivenim simpatijama, a kada se sve završi da se na lekare "preteći diže ruka i prst".

"Moramo takav sistem prekinemo i da shvatimo da je zdravstvo jedan od ključnih temelja društva, jer bez zdrave nacije nema ni zdravog društva u celini", naveo je on.

Pokrajinska vlada, kako je rekao, uložila je za četiri godine više od 7,5 milijardi dinara, a zajedno sa objektom Kamenica 3 ulaganje će biti od 10 milijardi dinara.

"To su ogromna sredstva koja su uložena i u infrastrukturu i u nabavku opreme prethodne četiri godine. To je nezabeleženo na prostorima severne srpske pokrajine zadnjih 40 godina", naveo je on.

Informer

Gojković je rekao da je do sada temelj zdravstvenog sistema bilo lečenje hroničnih nezaraznih bolesti, ali da se sada mora voditi računa i o masovnim zaraznim bolestima.

Napominje da je važna razmena iskustva i međusobno povezivanje među lekarima širom sveta.

"Znanje u medicini je kao veslanje uzvodno, čim prestanete da veslate idete unazad", rekao je on.

Zemlje čiji se zdravstveni sistem bazirao na javnom zdravlju bolje su odgovorile na izazove koje je nosila epidemija virusa korona.

"Zemlje u okruženju koje su svoju medicinu bazirale na javnom zdravlju imale su dobre rezultate u borbi sa virusom korona. Javno zdravlje u istočnoj Evropi je položilo ispit. Mislim da će i napredne razvijene zemlje i EU i sveta shvatiti da je prevencija ključna stvar u svemu", zaključio je on.

Onlajn konferenciju "Zdravstvo u Srbiji posle pandemije" organizovala je Color Preš Group.