15.06.2020.

08:02

Foto:

Vesti

ŠTA NAM GOVORE POSLEDNJE BROJKE I PORAST BROJA ZARAŽENIH? Dr Srđa Janković: Kovid je i dalje prisutan!

Broj zaraženih virusom korona poslednjih dana je u porastu, a dr Janković je, između ostalog, podsetio da se još uvek ne može pričati o drugom talasu epidemije kada ni prvi nije okončan.

Šta nam poslednje brojke i porast broja zaraženih govore?

- Brojke nam govore da je SARS koronavirus-2 i dalje i te kako prisutan u našoj sredini i da tekuća epidemija, mada je znatno oslabila, još nije okončana.

Neko kaže da je to već početak drugog talasa. Da li ste saglasni?

- Teško da možemo da govorimo o drugom talasu dok još nije okončan prvi. Očito je da trenutno svedočimo njegovom produženom repu.

Primetno je da je znatno manji broj teških slučajeva. Da li je to pokazatelj da virus slabi?

- Ponajpre je reč o pokazatelju da epidemija jenjava. Biološko slabljenje virusa (pad virulencije) jeste čest pravac evolucije patogenih mikroorganizama tokom dužeg kontakta sa svojim domaćinom, ali još uvek nemamo opipljive dokaze da je taj proces već na delu. Imamo, doduše, neke preliminarne naznake.

Da li biste savetovali ljudima da idu na letovanja? Avionom, kolima? U inostranstvu ili u Srbiji?

- Očekujemo da će, u zavisnosti od zemlje i trenutne epidemiološke situacije, odlazak na letovanje u inostranstvu biti moguć uz određene mere predostrožnosti, kojih je veoma bitno da se svi pridržavamo. Međutim, još uvek je veoma teško proceniti tačan stepen rizika pošto će zavisiti od daljih kretanja pandemije Covid-19, te bih, lično, u ovom trenutku dao prednost letovanju u Srbiji.

Da li, iz ove perspektive, mislite da su mere prebrzo ukinute?

- Vreme će pokazati, ali bih pre svega napomenuo da mere i nisu ukinute, već su restriktivne mere zamenjene merama u vidu preporuke. Neophodno je da se tih preporuka i nadalje svi pridržavamo kako bismo borbu protiv ove epidemije uspešno priveli kraju.

Postoji li mogućnost vraćanja nekih mera i u kojim slučajevima bi do toga došlo?

- Ako se pitanje odnosi na restriktivne mere, takva mogućnost, naravno, uvek postoji i zavisi prevashodno od epidemiološke situacije i aktuelne procene činilaca rizika, koja se prati i po potrebi koriguje iz dana u dan.

Informer

Za 21. jun su zakazani izbori. Da li je bezbedno da ljudi odu do biračkih mesta i da li postoje procedure koje treba da ispoštuju da bi izbegli rizik zaraze?

- Epidemiološki posmatrano, sprovođenje izbora se ne razlikuje od drugih aktivnosti koje prati isti nivo međuljudskih kontakata. Stoga i preporuke koje inače važe u takvim situacijama važe i tokom održavanja izbora.

Tri meseca su prošla od pojave korone u Srbiji. Kada pogledate unazad, da li mislite da je sve urađeno kako treba ili je nešto moglo bolje?

- Jasno je da u svakoj realnoj situaciji postoje aspekti gde je učinak mogao da bude i bolji. Bitno je da se sve detaljno analizira i na iskustvima dalje uči. Ipak, rekao bih da je najosnovniji cilj protivepidemijskog odgovora ovog proleća nedvosmisleno ostvaren: svi zajedno, država, stručnjaci, zdravstveni radnici, pripadnici drugih relevantnih profesija, kao i građani, spljoštili smo epidemijsku krivu i sačuvali mnoštvo ljudskih života. Što, naravno, ne znači da je taj posao i sada dovršen.