17.10.2020.

11:37

Foto:

Vesti

OVE MASKE NE ŠTITE VAS POTPUNO OD KORONE, A SVI IH NOSE Samo ove možete koristiti više puta, a evo i kako da ih održavate

Hirurške maske uglavnom koriste hirurzi kako bi zaštitili svoje pacijente. Kako piše "Businessinsider", ove maske su preporučljive onima koji su već zaraženi, kako kroz pljuvačku ne bi dalje širili zarazu. Zdrave ljude koji je nose ne štiti potpuno od zaraze budući da ne prijanja sasvim dobro uz usta. Ali ako nemate drugu mogućnost, dobre su i one.

- Hirurške maske su za jednokratnu upotrebu. Nosite ih kad izađete iz kuće, a kada se vratite odmah ih pažljivo skinite, zatim ih odložite u neku plastičnu kesu i tek onda bacite u kantu za smeće. Nakon toga dobro operite ruke - savetuje doktorka Tatjana Radosavljević, pneumoftiziolog.

Platnene maske samo od prirodnih materijala

-Preporuka je da se ove maske šiju isključivo od prirodnih materijala koji mogu da se otkuvaju na 90 stepeni, najbolje u nekoj posudi. Dakle, ove maske mogu da nas zaštite, ali čim se vratimo kući treba da ih skinemo i otkuvamo, a zatim dobro ispeglamo i tek onda možemo ponovo da ih koristimo. Nikako drugačije - objašnjava doktorka Radosavljević.


N95 su, takođe, jednokratne 

N95 respiratori su takođe jednokratni ali i bolji u zaštiti jer mnogo bolje prijanjaju uz lice. To znači da bi potencijalno N95 respirator mogao efikasnije da zaštiti od eventualne zaraze, ali stručnjaci i u ovom slučaju apeluju na ljude da ih ne koriste preventivno, već samo oni koji su već zaraženi, kao i staraoci i medicinsko osoblje.

Isti princip stavljanja i odlaganja važi i za hiruršku i N95 masku.


Ove maske mogu da se koriste više puta

I hirurške i N95 maske bi po pravilima trebalo da budu jednokratne. Međutim, u vreme epidemija i pandemija moguće je da dođe do nestašica maski, te onda stručnjaci kažu da N95 maske mogu da se koriste ponovo sve dok ne promene strukturu i dok filter nije fizički oštećen ili zaprljan.

Preporuka stručnjaka u slučaju da se nalazite u rizičnoj zoni je da se preko N95 maske nosi hirurška maska koja će se odmah nakon upotrebe baciti. N95 masku treba skinuti bez diranja unutrašnjosti i držati je u torbi ili kesi od prirodnog materijala - stoji na healthleadersmedia.com.

Prof. dr Andreja Trampuža, jedan od najpoznatijih evropskih infektologa o maskama kaže sledeće:

- Zaštitna maska može da se nosi najviše tri sata. Nakon tog vremena, ona postaje vlažna a kada je vlažna, samim tim je i porozna i neefikasna u zaštiti - upozorava dr Trampuž.

Svetska zdravstvena organizacija ima i video uputstvo o tome kako se pravilno stavljaju i skidaju maske.