04.04.2021.

09:19

Foto:

Vesti

TI KOJI SU IGRALI KOLO ĆE PROŠIRITI VIRUS, BROJ ĆE MAKSIMALNO RASTI! Dr Svorcan: Zdravstveni radnici osećaju bes i gorčinu! Foto/Video

Prof. dr Petar Svorcan je gostujući u Jutarnjem dnevniku RTS-a naveo da su kapaciteti KBC "Zvezdara" popunjeni 95 odsto.

"U poslednja dva dana smo imali 80 prijema, toliko smo i otpustili. Intezivne i poluintezivne nege su skoro pune, a 12 najtežih pacijenata  je intubirano i stavljeno je na mehaničku ventilaciju", navodi Svorcan.

Ističe da je klinička slika pacijenata ozbiljna i da se to vidi i kroz potrošnju kiseonika.

"Klinička slika je ozbiljna to vidimo i kroz potrošnju kiseonika. Naša potrošnja kiseonika sada na dnevnom nivou kreće se između pet i po i šest tona kiseonika, što je u vreme kada smo bili u ne-kovid režimu bilo dovoljno za nekoliko meseci, čak i za pola godine", objašnjava direktor KBC "Zvezdara".

Snimci kola ispred spomenika izazivaju gorčinu kod zdravstvenih radnika
 

Doktor Svorcan je na pitanje šta misli o okupljanju i igranju kola kod spomenika Stefanu Nemanji, odgovorio da takva slika izaziva osećaj gorčine i besa.

"Ja dolazim iz crvene zone gde se godinu dana borimo protiv korone i lečimo najteže pacijente. Svi zdravstveni radnici kada vide ovakve slike osećaju gorčinu i bes jer znaju da će se to nepoštovanje mera na kraju reflektovati kroz povećane prijeme u naše bolnice i kroz popunjenost bolnica do maksimalnih kapacieta. Bolnice su maksimalno popunjene i uopšte nam nije ovo potrebno da dodatno povećamo taj broj. Jer taj broj ljudi koji se okupio da igra kolo, otići će na razne strane, proširiće virus i po svojoj porodici, okolini, rodbini, na radnom mestu i taj broj će maksimalno rasti", ističe Svorcan.

Informer

Navodi da još uvek ima malo slobodnih mesta.

"Ima još slobodnih mesta, ali preko 95 odsto kapaciteta je popunjeno. Uvek se trudimo da otpustimo što više pacijenata koji su za kućno lečenje i poslednjih par dana smo u balansu da je broj prijema i otpusta isti. Brojevi su nešto manji, to ne mora ništa da znači, ali bitno je da neko zrnce optimizma može da se pojavi da ti brojevi u narednih danima makar neće da rastu. Nadamo se da će ove mere početi da daju rezultate i da se ta kriva zaravni i počne da pada", rekao je Svorcan.

Na pitanje kakva je starosna struktura pacijenata u bolnici, dr Svorcan kaže da je najviše pacijenata srednje životne dobi. Izneo je i alarmantne podatke - većini odmah po prijemu treba kiseonik, a neki idu pravo na intenzivnu negu.

"Sva godišta su zastupljena, najmlađi pacijent nam je imao 23 godine, a nastarija osoba 96 godina. U ovom trenutku dominiraju pacijenti srednje ka starijoj životnoj dobi, a kliničke slike su srednje ka teškoj kliničkoj slici. Većina pacijenata zahteva kiseonik odmah po prijemu u bolnicu, a neki nažalost moraju direktno da idu na intenzivnu negu i na neki od modova ventilacije", napominje Svorcan.

Vakcina nema alternativu 

Gost Jutarnjeg dnevnika navodi da se određen broj vakcinisanih zarazio koronavirusom, ali da oni imaju lakšu kliničku sliku.

"Ima i vakcinisanih pacijenata, to nije ništa neočekivano, to su pretežno osobe koje ili  nisu kompletno vakcinisane ili su zaražene odmah posle primljene druge doze. Veoma je bitno istaći da ti pacijenti imaju lakšu kliničku sliku i da vakcina štiti od teške kliničke slike, intezivne nege, mehaničke ventilacije, tj. spašava živote. Ti pacijenti koji su vakcinisani se živi i zdravi idu svojoj kući", zaključuje Svorcan.

Naveo je da je u klinici kojom upravlja dosad vakcinisano 700 zaposlenih.

Apelovao je na građane da se vakcinišu jer vakcina nema alternativu i spašava život.