03.12.2021.

13:39

Foto:

Vesti

OD 1. JANUARA NOVI USLOVI ZA PENZIJU, koliko se pomera starosna granica?

Vladimir Stanković, direktor Sektora za ostvarivanje prava iz penzionog osiguranja, rekao je za RTS, da ove godine i svih narednih, muškarci ostvaruju pravo na starosnu penzuju sa 65 godina života i najmanje 15 godina staža.

Prema njegovim rečima, kod žena zavisi u kojoj godini se ostvaruje pravo na penziju, tako da se deo koji se odnosi na godine života pomera, odnosno povećava za po dva meseca.

- Tačnije, u ovoj godini je uslov 63 godine i dva meseca i najmanje 15 godina staža, a već sledeće to će biti 63 godine i četiri meseca - naveo je Stanković.

I narednih godina uslov za penziju se poveća za dva meseca, ali to ne važi za sve. 

Ako je je neka dama rođena u novembru, može da planira odlazak u penziju iduće godine, objasnio je Stanković.  

- Ona nema onih dva meseca, pošto se ostvarivanje prava na penziju gleda u odnosu na godinu u kojoj se ostvaruje pravo, u ovom slučaju to bi značilo da bi ta žena morala da planira odlazak u penzuju tokom sledeće godine - rekao je Stanković.

I kod prevremene penzije se pravi razlika između muškaraca i žena, a zavisi i u kojoj kalendarskoj godini se odlazi u penziuju. 

Sada je za muškarce 59 godina života i 40 godina staža. Već sledeće godine uslov je šest meseci više, kaže Stanković. 

Žene ove godine, kaže Stanković, mogu u prevremenu penziju sa 58 godina i 4 meseca života i 39 godina i 4 meseca staža. 

Sledeće godine se povećava za po četiri meseca. Svaki mesec prevremenog penzionisanja manje 0,34 odsto

Treba imati u vidu da je za svaki mesec prevremenog penzionisanja penzija manja. 

- Za svaki mesec ranijeg odlaska u penziju, ona se umanjuje za 0,34 procenta, tako da maksimalno umanjenje može biti 20.24 odsto od ukupne penzije - naveo je Stanković.

Najavio je da će penzije od januara biti veće za 5,5 odsto po švajcarskoj formuli i da će sa tim povećanjem biti isplaćene tokom febraua.

Mnoge zemlje u okruženju su menjale zakone i njihovi građani će moći u penziju sa 67 godina, a Finska i Velika Britanija povećavaju granicu na 68. 

Stanković je naveo da postoji tendencija da građani nakon penzionisanja nastavljaju radno da se angažuju, što je, kako kaže, lično opredeljenje i ne utiče na penziju.

Od 2015. godine između 40.000 i 60.000 građana Srbije produžilo je radni odnos u dogovoru sa poslodavcem, rekao je Stanković.