11.03.2022.

21:11

Foto:

Vesti

HITNA POMOĆ U NOVOM SADU JE OBORILA SVE REKORDE! Čega SE PLAŠE NOVOSAĐANI?

Kako kaže dr Živanović, kada se poveća broj poziva pacijenata koji su pozitivni za koronavirus, smanjuje se broj svih ostalih poziva.

- U poslednjem "omrikon" talasu, i zaposleni u Zavodu za hitnu medicinsku pomoć bili su na udaru, te je određen broj bio na bolovanju, pa su morali da, od devet ekipa, smanjen broj na sedam- navodidirektor ove ustanove.

Prema njegovim rečima, omikron soj je bio takav da nisu imali toliko transporta prema bolnicama, tako da su to uglavnom  bile lakše kliničke slike, koje se reše u kućnim uslovima terapijom, dok su pojedine vozili u Respiratorni centar.

Broj poziva

 

- Ukupno je bilo upućeno 423.400 telefonskih poziva, te smo, možemo reći, oborili sve rekorde otkako Hitna pomoć postoji – rekao je dr Živanović. - Imali smo i 65.700 transporta, a ako ćemo izražajno u procentima, sve je povećano za oko 30 odsto u odnosu na ranije godine, kada nismo imali kovid situaciju. Lekarskih intervencija na terenu smo lane imali 7.009 kod kovid pozitivnih pacijenata, od čega je polovina pacijenata pregledana u kućnim uslovima, a 50 odsto je odvezeno u Respiratorni centar na Novom naselju, na Infektivnu kliniku ili direktno na Mišeluk u Kovid bolnicu. U 2020. godini smo imali 2.770 intervencija kod kovid pozitivnih pacijenata, što znači da smo za ove dve i po godine uradili ukupno 9.779 intervecnija.

Gradske ekipe Hitne pomoći su (da bi olakšale zdravstvenim radnicima Kliničkog centra Vojvodine, Kovid bolnice i Resporatornog centra) od nedavno su počele da rade brze antigenske testove, kod pacijenata koji zahtevaju bolničko lečenje, a nisu testirani, navodi dr Živanović.

Informer

Ali, utisak dr Živanovića na osnovu dugogodišnjeg rada na terenu, da ljudi u Novom Sadu kao da imaju strah da pruže pomoć.

-Novosađani su dosta pasivni, hoće da pomognu tako što će pozvati hitnu pomoć, ali retko ko će prići da pruži pomoć, što mora da se promeni – iskren je direktor Bogdan Živanović.

I novinari da pomognu

Zato se planira edukacija novinara o pružanju prve pomoći, pošto poslenici ''sedme sile'' nekada stižu na lice mesta i pre ekipa Hitne pomoći.

Na kraju, dr Živanović najavljuje da će Ministarstvo zdravlja zajedno sa Svetskom bankom pokrenuti uskoro projekat vredan oko 9,5 miliona evra, te će biti kupljeno 329 vozila hitne pomoći, koja će se rasporediti po celoj Srbiji.

Bonus video: