15.03.2022.

14:36

Foto: Tanjug/Rade Prelić

Vesti

KRSNA SLAVA JE ZAŠTITNIK OGNJIŠTA! Ko može da nasledi porodičnu tradiciju?

- Kada se sin odvoji u posebno domaćinstvo, pogotovu kada se oženi, dužan je da proslavlja krsno ime, bez obzira na to što ga otac slavi u starom domu - pojašnjava Sveti arhijerejski sabor. 

Što se tiče, ćerki za njih važi pravilo da udajom preuzimaju slavu svog muža. Ukoliko, pak nisu udate nastavljaju da slave porodičnu slavu, obaveznim jutarnjim odlaskom u Crkvu u koju će poneti slavski kolač, žito, sveću i malo vina. 

Osim toga, Crkva dozvoljava muškarcu koji se razvede i ponovo se oženi da može da uzme drugu nekadašnju slavu svojih dalekih predaka, ukoliko je takva postojala. Na taj način, muškarac izražava želju da sa novom porodicom vrati davnašnju slavu, koju je neko iz određenih razloga promenio.   

U Crkvu se na dan slave odlazi u svečanom odelu. Posle jutarnje liturgije i osveštavanja slavskog kolača, porodica se vraća kući. Na bogatu trpezu stavlja se slavska sveća, koja će goriti čitav dan. Domaćini goste dočekuju vedri i nasmejani, pri čemu je ''glava porodice'' sve vreme na nogama dočekujući i spraćajući goste. Taj običaj dvorenja gostiju je izraz domaćinovog poštovanja prema svetitelju. 

Informer

U Srbiji se na slavu oduvek ide kod oca, iako nije zabranjeno da naizmenično slave u jednom ili drugom domu. S druge strane, otac i sin mogu krsno ime da slave svako u svojoj kući, jer svako ima svoju porodicu.

Ako vremešni domaćin više nije u mogućnosti da stoji čitav dan, njegovu ulogu preuzeće po njegovoj odluci njegov sin ili unuk. 

U slučaju da otac premine, majka će odlaziti na slavu kod sina, mada ona može i u svojoj kući da slavi svog sveca

Bilo kako bilo, slava se predavanjem sinu ne iscrpljuje, pošto je to porodična svetkovina, tako da dok god postoji porodica, pa i u najmanjem obliku, treba da proslavlja svoju krsnu slavu. Pritom, najbolje bi bilo to činiti kako tradicija nalaže u svom domu, a ne u restoranu.

Bonus video: