20.03.2022.

07:00

Foto:

Vesti

INTERESUJE VAS SVE O RAKU DOJKE? Evo, na koji način možete da DOBIJETE ODGOVORE

Prema podacima ''Batuta'' iz 2016.godine 4.600 žena oboli od raka dojke, dok godišnje 1.600 žena izgubi bitku sa ovom opakom bolešću. Razlog je u tome što se u Srbiji dugo čeka na stavljanje na listu RFZO nekih inovativnih terapija, koje se uveliko primenjuju za lečenje pacijentkinja u regionu.

-To je razlog da borba protiv raka bude proglašena nacionalnim prioritetom, kao što je država to i pokazala za vreme pandemije kada je celokupni sistem bio usmeren na borbu protiv kovida- kaže za portal Informer.rs povodom Nacionalnog dana (20.marta) borbe protiv raka dojke Vesna Bondžić,osnivač i predsednica ženskog centra ''Milica'', koje se već 12.godina  bavi podrškom i zastupanjem žena sa rakom dojke i karcinoma grlića materice.

Naša sagovornica, koja je pre 15.godina imala operaciju dojke i koja je prošle godine dobila nagradu za životno delo za doprinos protiv ove opake bolesti, navodi da su pacijenti tokom pandemije bili zanemareni, jer su imali otežanu dostupnost dijagnostici i lečenju. 

-Broj obolelih od raka dojke je povećan i to je tendencija ne samo u Srbiji, nego svuda u svetu. Ali broj umrlih od raka dojke je u porastu u našoj zemlji, dok je svuda u svetu smanjena smrtnost sa primenom inovativnih terapija i boljom organizovanošću skrininga. Ipak, bitno je da smo se izborile za inovativne terapije kako za metastaski, tako i za rani karcinom dojke za žene, koje su u visokom riziku da im se bolest ponovo vrati. Taj rizik se smanjuje adjuvantnom  primenom ove inovativne terapije i do 30 odsto - naglašava Bondžić za portal Informer.rs

Informer

Bondžić dodaje da niko  ne edukuje žene o  preventivnim pregledima i samopregledu dojke u okviru školskog ili zdravstvenog sistema. A o svesti žena kada je u pitanju važnost skrininga, dokaz je i nedavno postavljanje mamografa naKalemegdanu gde su par dana bili popunjeni termini kada je pregledano oko dve hiljade žena.

-Žene su itekako svesne da  treba da idu na  kontrolne preglede. Ali, često ne znaju  kome da se obrate. Dešava se da lekar opšte prakse šalje pacijentkinju kod ginekologa, koji odlučuje da li će da je pošalje kod specijaliste- navodi Bondžić.

Ženski centar ''Milica'' je od 710  anketiranih žena došao do podatka da se 13,5 odsto izjasnilo da im izabrani lekar nije dao uput za specijalistu, jer je smatrao da nije ništa alarmantno. Tako se gubi vreme u primarnoj zaštiti,koja nije osposobljena zaonkološke pacijente, primećuje naša sagovornica.

Bondžić dodaje da su na osnovu ankete primetili da niko ne edukuje žene, jer se to se ne radi ni u jednoj školi i podseća da su za dva dana bili popunjeni termini kada se prošle godine u oktobru organizovao mamografski pregledi.

-To što znači da su žene itekako svesne da treba da idu na kontrolne preglede. Ali, pacijentkinja ne zna kome da se obrate, jer je lekar opšte prakse šalje kod ginekologa, koji odlučuje da li će da je pošalje u tercijalni sektor. Tako se gubi vreme u primarnoj zaštiti, koja nije osposobljena za onkološke pacijente - primećuje Bondžić.

Žene koje nisu uradile mamografiju u prethodne dve godine, moći će to kraja marta da obave besplatan pregled u mobilnom mamografu na Kalemegdanu u Beogradu.Pregledi sezakazuju, a obavljaće se do popunjavanja terminana lokaciji Carigradski drum. Prema zavničnim podascima prvog dana obavljeno je 77 mamografskih pregleda i popunjeni su termini do 23.marta. Od dokumenasta je potrebno je da žene ponesu zdravstvenu knjižicu ili ličnu kartu, pri čemu mogu da se pregledaju i žene koje nemaju zdravstveno osiguranje. Pregledi se zakazuju na brojeve telefona 060/7171-523 i 060/7171-969 svakog radnog dana od 10 do 15 časova ili na adresu skrining_mamografija@batut.org.rs

Informer

Kako bi olakšali  put kroz lečenje  pacijentkinja sa rakom dojke, Ženski centar ''Milica'' je napravio brošuru ''Moj asistent''. U brošuru će biti uneti podaci pacijentkinje i samim tim postaje personalizovana. U njoj se nalaze objašnjenja, koja su potrebna dok se prolazi kroz lečenje, tako da se pacijentkinja upoznaje sa osnovnim pravima. U izradi brošure bili su uključeni i stručnjaci iz onkologije, radiologije i hirurgije. 

-Do sada smo  odštampali pet hiljada primeraka i nadamo se da ćemo dobiti podršku Ministarstva zdravlja kako bi brošure bile poslate svim onkološkim dispanzerima - najavljuje Bondžić za portal Informer.rs

-U brošuri je objašnjen,po principu korak po korak, šta je konzilijum, hostopatološki nalaz, biopsija, lečenje ranog i metastaskog karcinoma. Lekar će u brošuri kružićem obeležiti koji je prvi korak u lečenju, datum kontrole, kao i šta je potrebno da se uradi za odlazak na konzilijum. Na taj način, pacijentkinja će imati ''ličnu kartu'' svog tumora, uz odgovarajuća objašnjenja i način lečenja. Osim toga, u brošuri se nalaze i najosnovnija prava pacijentkinja pacijentkinja (na protezu, grudnjak, ugradnju implantata). Na poleđini brošure u džepiću žena će moći da stavi svoju zadnju analizu pre odlaska na kontrolu. Takođe, postoji i deo  gde pacijentkinja može da unosi beleške o nekim nus pojavama, da upiše pitanja i dobijene odgovore lekara - najavljuje Bondžić za portal Informer.rs  

Informer

Mreža''Hrabrih žena''

Prema rečima Bondžić, anketa koju je sproveo Ženski centar ''Milica'' pokazala je da samo 17 odsto žena zakaže elektronski pregled kod specijaliste, pri čemu obično dobijaju uput bez termina.Zato se, kako kaže, zalažu da bude kraći put do dijagnostike i lečenja.

-Frapantan je podatak koji smo dobili prema kojem je 9 odsto žena  izjavilo da im je početo lečenje bez konzilijuma, a kod 22 odsto žena je početo lečenje bez biopsije. Sve to smanjuje pozitivan ishod protiv raka dojke - upozorava Bondžić.

U okviru Nacionalnog centra za podršku obolelima od raka dojke i grlića materice, koji je u osnivanju započelo se sa umrežavanjem žena i udruženja(za sada iz Subotice, Vranja, Kragujevca, Beograda i Vrnjačke Banje)  širom Srbije u mrežu ''Hrabrih žena'' da bi tako imali uvid u probleme tokom lečenja.

enski centar ''Milica'' je edukovao  žene sa iskustvom raka dojke, članice Mreže kroz Akademiju za pacijente u organizaciji Udruženja medikalnih onkologa. One će pružati iskustvenu podršku na telefonu u Nacionalnom centru koji će se uskoro formirati - najavljuje Bondžić za portal Informer.rs i dodaje: 

-Ovaj telefon će biti dostupan ženama iz cele Srbije 8 sati svakog radnog dana. Iskustvene edukatorke će im biti davati tačne i proverene informacije, a biće im i podrška kroz proces lečenja. Istovremeno, imaćemo i portal gde će žene sa rakom dojke i grlića materice postavljati pitanja ne samo iskustvenim edukatorima, već i lekarima specijalistima onkologije, hirurgije i radiologije, članovima stručnog veća našeg Udruženja - najavljuje Bondžić za portal Informer.rs  

Bonus video: