22.03.2022.

23:00

Foto:

Vesti

PAŽNJA! AKO PROBUDITE NEKOGA KO MESEČARI - Lako može da se dogodi...

Tokom mesečarenja ljudi obično ponavljaju svoje svakodnevne aktivnosti: ustajanje iz kreveta, svlačenje, oblačenje, kretanje po kući...

Mesečarenje se  naučno naziva se  somnambulizam, parasomnija ili poremećaj sna, kod koga onaj ko pati od tog poremećaja obavlja neke aktivnosti koje podsećaju na radnje u budnom stanju, premda je osoba u snu ili stanju sličnom snu.

Napetost, umor, stres, strah, gubitak sna, neki su od uzroka koje navode savremeni naučnici. Nije poznat lek za mesečarenje. Međutim, moguće je da se leči psihotropnim lekovima, a klinička hipnoterapija se takođe pokazala kao uspešna na kratak rok.

Stručnjaci ističu da najviše mesečare deca.

Naime, dečiji mozak se razvija brzo i on upija brojne utiske koji dolaze iz spoljašnje sredine. Prema mišljenju pojedinih naučnika, dečiji mozak nije dovoljno zreo da se nosi sa razlikama između budnog stanja i stanja sna.

Somnabulizam se najčešće javlja kod dece, a čak 17 odsto mališana uzrasta oko 11. i 12. godina bar jednom mesečari, dok kod 2,5 posto odraslih stres, nedostatak sna, kao i neredovan san uzrokuju ovu neobičnu pojavu

Informer

Mesečari se obično sat ili dva nakon što osoba zaspi, dakle tokom najdublje faze sna, pa je mesečara teško probuditi.

-Mesečari su u međustanju do pola su budni, od pola spavaju -kaže Karlos Šenk iz Regionalnog centra za poremećaje spavanja u Minesoti.

U istoriji medicine do sada su zabeleženi razni slučajevi, a jedno kanadsko istraživanje pokazalo je da je, od oko 7 odsto mesečara, barem jedan član njihove porodice u nekom periodu života hodao u snu, što je ukazalo na jasnu genetsku povezanost

Informer

Ipak, mesečari su tokom ovog stanja često izloženi opasnosti.

-Mogu da naude sebi i drugima, ponekad čak ispoljavaju i agresivne oblike ponašanja kako prema sebi tako i prema drugima - kaže Šenk.

San somnabula može da prebaci u drugo vreme, ili u drugo godišnje doba, tako da posmatraču deluje kao da on čini stvari koje nemaju nikakvog smisla.

Sa druge strane, on može da se ponaša i tako kao da svesno radi neke stvari, da razgovetno govori, da su mu pokreti koordinirani, pa će posmatrač shvatiti da on mesečari tek onda kada ne odgovori na postavljena pitanja i ne primeti bilo čije realno prisustvo oko njega.

Ipak, ako uspete da ih probudite, to će kod njih izazvati dezorijentisanost i stres. Prema tome, buđenje ne može da ih ubije, niti prouzrokuje infarkt ili stanje kome, ali se savetuje da ih ne budite.

Bonus video: