08.04.2022.

07:00

Foto: Shuterstock

Vesti

ŽENE SE NE ODVAJAJU OD FLAŠE, KLINIKE ZA BOLESTI ZAVISNOSTI "PUNE KAO OKO"! Epidemija ostavila stravične psihičke posledice po zdravlje...

Koliko je situacija alarmantna, najbolje pokazuju izveštaji klinika za lečenje bolesti zavisnosti, gde se prvi put u istoriji izjednačio broj muških i ženskih pacijenata. Samo pre dve godine na jednog alkoholičara na lečenju dolazile su četiri žene.

Depresija kao okidač

Razlog zbog koga su žene masovno posegnule za alkoholom psihijatri koji se bave bolestima zavisnosti vide u tome što su se tokom pandemije, mnogo više od muškaraca brinule za zdravlje i porodicu i mnogo teže su im padale svađe u brakovima i vezama, pa su postale depresivne, od čega su "spas" potražile u poroku.

Na lečenje ih teraju deca

Primeri dve žene koje se trenutno leče od alkoholizma najbolje pokazuju kroz šta sve mnoge pripadnice lepšeg pola prolaze pre nego što se nađu u raljama alkoholizma.
- Pet godina sam pila, mislila sam da to mogu sama. Međutim, nisam mogla, krila sam se i posle na insistiranje svoje dece krenula sam na lečenje. Muž me je varao, maltretirao. Psihički i fizički, pa čak i seksualno - kaže jedna od žena koja je "sigurnost" našla u alkoholu.
Druga žena koja je utehu potražila u piću navodi da je njen alkoholizam izgledao tako što je po ceo dan pila, a najviše na poslu.

Diana Raketić, direktorka Specijalne bolnice za bolesti zavisnosti u Drajzerovoj ulici u Beogradu, potvrdila je ovu crnu statistiku.

- Na lečenje dolaze najviše visokoobrazovane žene i majke, od 35 do 50 godina, a u više od 70 odsto slučajeva pretrpele su neki vid zlostavljanja partnera. Onda je došla pandemija koronavirusa i pitanja da li će i kako preživeti. Uzimajući alkohol, sedative, partnerske relacije budu još gore, sa puno nasilja i svađa. Kada situacija postane nepodnošljiva, odlučuju da potraže pomoć, ali dodatni problem u lečenju žena koje se bore sa alkoholizmom je osuda okoline. Teško im je da odu kod lekara opšte prakse i zatraže uput za Drajzerovu - objasnila je Raketićeva.

Strah od neizvesnosti

Neuropsihijatar Jasna Daragan Saveljić istakla je da je ovoj situaciji znatno doprinela pandemija, koja je izuzetno loše psihički delovala na žene.

- Istraživanja su pokazala da su žene u pandemiji u znatno većem procentu obolevale od depresije i to stanje je zasigurno uzrokovalo "bežanje" u alkohol kod određenog broja njih. One prosto nisu mogle da prevaziđu svoje psihičko stanje i to ih je dovelo do zavisnosti. Morate imati u vidu da žena kuva, nabavlja namirnice, teži da održi porodicu i uz to i radi, a to nije nimalo lako u teškim vremenima kakva je bila pandemija. Svakako su se žene više brinule o zdravlju i porodici nego muškarci, a uz to su i teže podnosile krize u brakovima i vezama, do kojih je masovno dolazilo tokom pandemije - objašnjava naš sagovornik.

Kako kaže, i sama korona, kod velikog broja onih koji su ga preležali, uz brojne druge zdravstvene posledice ostavlja i one psihičke prirode.

- Najviše su na udaru tinejdžerke, koje su zbog pandemije bukvalno izgubile poslednju godinu školovanja, maturu, matursku ekskurziju, učile onlajn bez kontakata sa društvom, ali i starije žene koje su se tek penzionisale i koje su bile prinuđene mesecima da budu "zatvorene" u kući. Takođe, moram da napomenem i da se u praksi pokazalo da je lečenje od bolesti zavisnosti kod žena, duže i teže nego kod muškaraca - kaže Saveljićeva.

Odvikavanje traje najmanje dve godine

Psiholog u Specijalnoj bolnici za bolesti zavisnosti Ljiljana Jovančić je objasnila koliko traje lečenje žena od alkoholizma.
- Dve godine je terapijski proces koji je u početku intenzivan, svakodnevno se dolazi, a posle jednom nedelju i traje dve godine. Nekada se produži u zavisnosti od rehabilitacije samog pacijenta - istakla je Jovančićeva.