20.05.2022.

07:00

Foto: Informer

Vesti

DOBRO DOŠLI, BRAĆO! VELIKI DUHOVNI ISTORIJSKI DOGAĐAJ! Posle 55 godina okončan RASKOL SA MAKEDONSKOM CRKVOM!

Liturgijom pomirenja u Hramu Svetog Save u Beogradu, koju su juče služili patrijarh srpski Porfirije i arhiepiskop ohridski i makedonski Stefan, makedonska crkva vraćena je u liturgijsko i kanonsko jedinstvo sa Srpskom pravoslavnom crkvom! Time je posle 55 godina okončan raskol dve crkve 

Dar Božji

- Kako zvone zvona Svetosavskog hrama, tako i naša srca biju od radosti zbog ovog blagoslovenog dana. Dobro došli, draga braćo! Dobro došli u zajednicu ljubavi, vi i sav vaš bogoljubivi narod. Braća smo i samo braća - poručio je patrijarh Porfirije i dodao:

- Raskol sa braćom iz Severne Makedonije trajao je 55 godina i SPC je željno čekala svaki dan da se ta bolna rana zaceli. Ne postoji ništa što možemo sami isceliti, ne može ništa samo našim moćima već je potrebno zajedništvo. Sada je rana isceljena i to je čudo Božje i dar Božji. Kada trpimo, to može biti izraz Božje promisli, a najčešće to jeste posledica našeg izbora i pogrešnih koraka. Rana onda biva kao pedagoška mogućnost, a mi smo je iskoristili i razumeli da je rana naneta našim postupanjem i zato se obratili molitvama Bogu i Svetome Savi - istakao je Porfirije.

Informer

Patrijarh Porfirije

Arhiepiskop Stefan je zahvalio SPC za darovanu ljubav i obnovu makedonske crkve.

- Zablagodarimo na neizmernoj radosti, došlo je vreme da se završi stradanje za pravoslavni makedonski narod i Makedonsku pravoslavnu crkvu - Ohridsku arhiepiskopiju - rekao je Stefan i dodao da će makedonska crkva produžiti putem koji vodi ka miru i konačnom rešenju pitanja autokefalnosti te crkve.

Niški dogovor

Poslednji pokušaj prevazilaženja raskola SPC i makedonske crkve bio je u Nišu 17. maja 2002. godine, kada je postignuti dogovor podrazumevao da se prizna najšira crkvena autonomija eparhijama u Makedoniji, a da zauzvrat Ohridska arhiepiskopija (SPC) zadrži simbol i izbor poglavara Pravoslavne crkve u Makedoniji koji potvrđuje patrijarh srpski.

Informer

Liturgija pomirenja

Predlog dogovora je prihvatilo pet od sedam makedonskih episkopa, ali 28. maja te godine krenula je kampanja konferencijom za novinare članova MPC da je u Nišu potpisan samo radni dokument koji nema obavezujući karakter.

Informer

Poglavar pravoslavne Ohridske arhiepiskopije SPC Jovan Vraniškovski odao je veliko priznanje arhijerejima MPC i arhiepiskopu Stefanu što su 'izdržali nerazumne i protivcrkvene pritiske javnosti u Severnoj Makedoniji', a patrijarhu Porfiriju zahvalio se na dobroj volji i upornosti da se raskol reši.

- Zahvaljujem se arhijerejima, sveštenstvu, monaštvu i posebno vernicima koji su se godinama molili po privatnim kućama i podrumima jer su to bila naša jedina moguća bogoslužbena mesta. Oni su izdržali ne samo teške uslove bogosluženja već i teške uslove postojanja, gonjenja i zatvora, ali to je bila žrtva za jedinstvo crkve - poručio je arhiepiskop Jovan.

Jedini koji je naknadno prihvatio i potpisao Niški dogovor bio je tada mitropolit veleški i povardarski Jovan Vraniškovski. Zatim je Sabor SPC na svom redovnom majskom zasedanju 2003. doneo odluku o konstituisanju Sinoda autonomne Ohridske arhiepiskopije.

SPC je postavila Jovana za arhiepiskopa ohridskog i mitropolita skopskog. Zbog toga što se izjasnio za kanonsko jedinstvo sa SPC više puta mu je suđeno za izmišljena krivična dela pred sudovima u Severnoj Makedoniji i u zatvoru je proveo pet i po godina, zbog čega mu je zdravlje teško narušeno.

Informer

Dragoslav Bokan

Reditelj i veliki poznavalac crkvene istorije Dragoslav Bokan kaže za Informer da pomirenje dve crkve predstavlja veliki događaj za oba naroda.

- S obzirom na sve okolnosti koje se dešavaju u svetu, ali i na Balkanu ovo zaista jeste više nego pozitivan razvoj događaja, jer se Srbija konačno približava građanima Makedonije sa kojima ima slične probleme i sa kojima deli istoriju i kulturu. Činjenica je da duže od pola veka postoji proces rasparčavanja srpskog naroda, što su započeli Tito i komunistička vlast koja je insistirala na tome da se razbije jedinstvo Srpske pravoslavne crkve. Komunisti su političkim pritiscima, uslovljavanjem i pretnjama doveli do ove podele. Sve to je imalo za cilj da oslabi duhovni stub našeg identiteta - objašnjava Bokan i dodaje da je čin pomirenja hrabar i smeo i da je izbegnut duhovni rat koji nikad nikome ništa dobro nije doneo.

I ustaše umešale prste u razdor

Jednostrana odluka o proglašenju autokefalnosti MPC doneta je 1967. godine na trećem makedonskom crkveno-narodnom saboru održanom 19. jula u Ohridu.

Tada je doneta odluka o proglašenju autokefalnosti MPC i zatraženo je priznanje ne samo od Srpske pravoslavne crkve već i od ostalih pomesnih crkava. Tih dana u Skoplju je, kao slučajno, boravio Antonio Anto Jerkov, pripadnik Ustaške mladeži u vreme NDH.

On je bio jedan od operativaca u stvaranju tzv. hrvatske pravoslavne crkve, a zatim se 'presvukao' i postao jedan od članova Savezne komisije za verska pitanja SFRJ, koji je i učestvovao u procesu proglašenja autokefalnosti MPC.

Bonus video: