27.05.2022.

20:48

Foto: privatna arhiva

Vesti

IMAM 21 GODINU I TUMOR LIMFOMA! Šta ako mi je ovo poslednji dan života? Oprez, ovo su simptomi opake bolesti!

Pacijent oboleo od limfoma Davor Ćosić (23) iz Istre koji studira odnose sa javnošću u Zagrebu kaže da mu je pre tri godine dijagnostikovan limfom i dve godine je u remisiji (stanje mirovanja bolesti).

Na pitanje novinara kakvo je njegovo iskustvo sa novim terapijama, Ćosić odgovara da je prolazio sve najnovije protokole, za koje se kaže da su puno bolje terapije.

I ja im verujem - šeretski će Ćosić.

Dodaje da se pre tri meseca priključio Udruženju pacijenata.

Informer

Ljiljana Pompar i Davor Ćosić

Renesansa mog života

Za vreme lečenja sam napisao knjigu, koju bih želeo da objavim kako za buduće pacijente, tako i  za sve ljude koji u užurbanom životu zaborave na temeljne vrednosti. U saradnji sa Udruženjem, nadam se da će se uskoro naći izdavač - navodi Ćosić.

Inače, Ćosićeva knjiga će se zvati ''Renesansa mog života''.

Pisao sam o početku bolesti, pa sam u sve ušao malo dublje, razmišljajući ako umrem u 21. godini da li sam napravio dovoljno u životu. Sledeća misao mi je bila, a ako dobijem priliku da živim dalje, šta ću u budućnosti uraditi. Potom sam se pitao da li tražimo ljubav zato što ne želimo da umremo sami ili iz nekog drugog razloga - obrazlaže Ćosić.

Na naše pitanje koja je osnovna poruka njegove knjige, Ćosić odgovara:

- Osnovna poruka je da ako neko ima 21. godinu, a tumor je nešto zadnje na planeti što može da mu se desi, nismo svesni da je danas možda poslednji dan našeg života i da ga treba što bolje iskoristiti - uz osmeh će Ćosić.  

Volim ovakva druženja

Ljiljana Pompar, glavna sestra više od 20-tak godina u Zavoda za hematologiju Kliničke bolnice u Zagrebu, govoreći o svom iskustvu u radu sa ovim pacijentima, navodi da je hematološke bolesnike prihvatila sa posebnim žarom.

- Volim to, jer se tako kao osoba najviše mogu dati. Takođe, članica sam i Udruženja leukemije limfomi. Odavno sam imala priliku da držim predavanje obolelima od limfoma i tada sam osetila da su najzahtevnija publika. Na ovoj Konferenciji mi je puno srce, jer van bolnice ja doživim njih i oni mene, te zato volim ovakva druženja - konstatuje Pompar.

Informer

Petrovaje: Pacijenti oboleli od limfoma u Bugarskoj suočeni sa problemima

U Bugarskoj je problem dostupnost inovativnim lekovima

U regionu svi imamo slične probleme, kaže Pirinka Petrovaje, predsednik Bugarskog udruženja pacijenata sa limfomom.

Ona dodaje da su kanceri krvi peti najučestaliji na svetu, a da je najveći problem u Bugarskoj dostupnost inovativnim terapijama.

Ti lekovi su registrovani u Bugarskoj, ali se kasni u odnosu na EU dve godine sa njihovom primenom u našoj zemlji. Najveći problem u Bugarskoj su standardne terapije, ne samo za limfom, nego za bilo koju vrstu karcinoma u poslednjih pet godina, jer farmaceutske kompanije moraju da smanjuju cene pod pritiskom regulatornih tela i odlaze sa tržišta. A to su terapije koje se koriste u prvoj liniji - navodi Petrovaje.

Otuda su, prema njenim rečima, pacijenti u Bugarskoj prinuđeni da sami sebi kupuju lekove i van granica zemlje.

- Osim toga, naši pacijenti nemaju ni psihološku podršku, jer nijedna bolnica nema psihoterapeuta, kao ni nutricionistu, ni fizioterapeuta - kaže Petrovaje.

Regionalni skup u Beogradu

Svake godine u svetu se registruje preko 700.000 novoobolelih od limfoma, uključujući hroničnu limfocitnu leukemiju. Limfom je sedmi najučestaliji malignitet na svetu.

Limfom je maligna bolest limfocita. Postoji veliki broj limfoma, koji su podeljeni u dva osnovna tipa - Hočkinske i nehočkinske limfome. Nehočkinski limfomi čine više od pet šestina svih limfoma.

Neblagovremeno postavljena dijagnoza, zajedno sa neadekvatnim pristupom savremenim terapijama, najveći su problem sa kojima se suočava većina pacijenata.

U Srbiji svake godine oko 1.200 ljudi dobije dijagnozu limfoma.

Zbog ovih poražavajućih podataka, Udruženje obolelih od limfoma LIPA organizuje Prvu regionalnu konferenciju u Beogradu o novim konceptima i pristupima u lečenju ove bolesti, uz učešće više od 80 učesnika iz sedam zemalja: Slovenije, Hrvatske, Bugarske, Crne Gore, Severne Makedonije, Republike Srpske i Srbije.

Kako su naveli učesnici Konferencije, pacijenti kasne sa odlaskom kod lekara jer limfom ima nespecifične simptome, koji mogu biti simptomi nekih manje ozbiljnih stanja, kao što su: bezbolni uvećani limfni čvorovi, najčešće na vratu, ispod pazuha i preponama, zatim neobjašnjivi gubitak težine, groznica i blago povišena temperatura, stalno kašljucanje, glavobolje.

Bonus video: