04.07.2022.

16:43

Foto:

Vesti

KADA KLIMU NAMESTITE NA 20 STEPENI, A NAPOLJU JE VIŠE OD 35 MOŽETE DA KOLABIRATE! Stručnjak savetuje: Ovo je idealna razlika u temperaturi

Naime, kada je temepratura u prostoriji ili automobilu 20 i manje stepeni, a napolju 35, čim kročite iz hladne prostorije na otvorenom, trebalo bi da znate da vaš organizam doživljava šok.

Stručnjaci savetuju da bi temepraturnu razliku trebalo svesti na najmanju moguću razliku kako ne biste izazvali moguće zdravstvene tegobe, ili čak kolabirali.

Informer

Nagle razlike najteže podnose hronični bolesnici, međutim, one svakako ne prijaju ni zdravljim ljudima, kao ni deci. Kardiovaskularni bolesnici moraju biti na oprezu, i izlazak iz kuće svedu na minimum između 11 i 17 časova. Ipak, ako se postepeno prilagođavate i pridržavate saveta, stručnjaci objašnjavaju da nema razloga za brigu.

Nije dobro ni za zdrave

Direktor Klinike za kardiovaskularne bolesti u UKC Niš, doc. dr Tomislav Kostić kaže za „Blic“ da ekstremne temperaturne razlike nisu dobre za kardiovaskurani sistem, čak i za zdrave osobe, a pogotovo za hronične bolesnike.

- Krvni sudovi reaguju i na hladno i na toplo, sakupljanjem i širenjem, znamo da niske temperature sakupljaju krvne sudove, a da se na toploti šire. Generalno, savetujemo da hronični bolesnici u periodu od 11 do 16 časova u letnjim mesecima ne izlaze bez preke potrebe, te će na taj način i izbeći temperaturne razlike. Iako varijacije utiču nepovoljno na hronične bolesnike, to nužno ne znači da ako neko ima problem sa srcem, ili kardiovaskularnim sistemom da će imati problem zbog temperaturnih razlika, ali svakako oprez se savetuje svima - objašnjava dr Kostić.

Informer

Iako u svom domu ili automobilu možete prilagoditi klima uređaj na odgovarajuću temeperaturu, u kancelariji, ili nekim drugim ustanovama, kao i prodavnicama i tržnim centrima, ne može uticati, te lekari apeluju na sve, da kako zbog svog zdravlja, tako i zbog zdravlja drugih ne prave veliku razliku u temperaturi.

- Kada je u pitanju kretanje iz toplog u hladno potrebno je da damo dovoljno vremena organizmu za neki period adaptacije i prilagođavanja našeg organizma toj promeni temperature, te savetujemo da se organizam postepeno izlaže. Ono što je neka okvirna preporuka je da temperatura u prostoriji bude negde između 22 i 24 stepeni, ali generalno, razlika između spoljašnje i unutrašnje temperature ne treba da bude veća od 6 do 8 stepeni. Zamislite da sa 36, 40 stepeni ulazite u prostoriju u kojoj je 17, 18 stepeni, pa to je šok za organizam, za svakoga - upozorava dr Kostić.

Bonus video: