09.07.2022.

20:58

Foto: Informer

Vesti

ONA JE MAJKA DVOJE NESTAŠNE DECE! Ali, pored toga ima i DRUGO ZANIMANJE kojim usrećuje brojne parove!

Ovi parovi treba da se naoružaju strpljenjem i znaju da je medicina u ovoj grani toliko napredovala, da ako bude upornosti i posvećenosti, rezultat će skoro sigurno doći.

Ovo u intervjuu za Blic kaže klinički embriolog i specijalista ćelijske biologije i histologije dr Ana Jeremić, šef Kabineta za embriologiju Ginekološko-akušerske klinike "Narodni front" u Beogradu. Njen posao podrazumeva spajanje nauke sa najlepšim mogućim rezultatom na svetu - rađanjem novog života.

Informer

Nema lepše stvari na svetu nego biti roditelj

Timski uspeh

Tako je od juna 2020. godine, od kada je na čelu Kabineta za embriologiju, zahvaljujući postupcima vantelesne oplodnje (VTO) koji su obavljeni na klinici GAK "Narodni front" rođeno skoro 700 beba.

- Moram da naglasim da je to rezultat izuzetne posvećenosti celog tima na čelu sa direktorom klinike prof. dr Željkom Mikovićem i načelnikom Odeljenja steriliteta prof. dr Mladenkom Vasiljevićem, koji su odeljenju pružili bezrezervnu podršku. Ja sam samo jedan igrač u tom timu, ništa više od toga - skromno kaže embriolog Ana Jeremić, koju je Evropsko društvo za ljudsku reprodukciju i embriologiju svrstalo  među deset najboljih embriologa sveta. 

Ona je majka dvoje, kako kaže, divne i nestašne dece, tako da je to njeno primarno zanimanje, koje je poslednjih godina malo zapostavljeno.

- Stoga, znam vrlo dobro da nema lepše stvari na svetu nego biti roditelj, pa je posebno divan osećaj pomoći drugima da to dožive. Želja da se bavim lečenjem steriliteta javila se za vreme gimnazijskih dana i direktno usmerila moje dalje obrazovanje. U GAK "Narodni front" sam svega pet godina, ali kao da se znamo ceo život - ističe ona.

Razgovor sa embriologom

Pacijenti koji biju bitku sa sterilitetom su pod velikim stresom jer postoji neizvesnost, a naročito posle uzastopnih neuspeha. Na klinici pacijenti od embriologa dobijaju sve informacije o zrelosti i kvalitetu svojih jajnih ćelija, tehnikama koje smo koristili za oplodnju, o procentu fertilizacija, broju i veličini embriona, predlaže im se dan i broj embriona za transfer, kao i savete o ponašanju u periodu nakon embriotransfera. Tokom razgovora pacijenti imaju brojna pitanja, iznose svoje dileme, strahove, emocije... Mi to sve razumemo i trudimo se da im ulijemo poverenje, kaže dr Jeremić.

Bonus video: