30.08.2022.

07:00

Foto:

Vesti

PRLJAVA KAMPANJA ANTIVAKSERA DOLAZI NA NAPLATU, LEKARI UPOZORAVAJU NA OPASNOST, PRETI EPIDEMIJA MALIH BOGINJA! Među predškolskom decom samo je 75% vakcinisanih!

Srbiji preti epidemija malih boginja na zimu, upozoravaju stručnjaci. Razlog strepnji je što nikad dosad nije bio manji broj vakcinisane dece protiv ove opake bolesti.

Informer

Stručnjaci upozoravaju da iz godine u godinu opada broj mališana koji primaju MMR vakcinu, koja jedina štiti od malih boginja, rubeola i zaušaka. Tokom 2021. godine cepivo je primilo oko 75 odsto predškolaca, što nije dovoljno jer je za kolektivni imunitet potrebno da bude vakcinisano najmanje 95 odsto.

Zbog toga je, napominju lekari, Srbija "pravi raj" za nekontrolisano širenje jednog od najzaraznijih virusa na svetu, što se trenutno dešava u Africi! Samo u Zimbabveu od morbila je ove godine umrlo čak 157 dece!

Komplikacije

* zapaljenje pluća
* zapaljenje srednjeg uva
* zapaljenje mozga
* gubitak vida

Vakcina jedina zaštita

Jedinu zaštitu od malih boginja obezbeđuje MMR vakcina, a koliko je imunizacija važna, najbolje pokazuje činjenica da u Srbiji 20 godina nije bilo smrtnih slučajeva od ove bolesti, sve dok 2016. godine nije opao procenat vakcinacije! Tada je cepivo primilo svega 81 odsto mališana, pa je 2017. registrovano čak 5.798 slučajeva malih boginja, koje su odnele čak 15 života.

Međutim, situacija je danas gora nego 2016, pa su epidemiolozi zabrinuti da je epidemija neizbežna!

Predsednik Udruženja pedijatara Srbije prof. Georgios Konstantinidis upozorava da nam preti nikad veća opasnost od izbijanja epidemije.

- Nažalost, u poslednje dve godine pao je broj vakcinisanih ispod 80 odsto. U 2020. bilo je 78 posto vakcinisanih, dok je 2021. taj broj pao na 74,8 posto. To je nedovoljno za stvaranje kolektivnog imuniteta. I na taj problem skretali smo pažnju više puta. Prošle godine nismo imali epidemiju malih boginja "zahvaljujući" pandemiji koronavirusa, jer su se ljudi pridržavali mera protiv kovida, posebno u zimskim i prolećnim mesecima, kada se morbile uglavnom javljaju - kaže on i dodaje:

Simptomi

* povišena telesna temperatura
* sekrecije iz nosa
* kašalj
* konjunktivitis (vodnjikave crvene oči, otečeni kapci)
* pojava ospa najpre na licu, iza ušiju i na vratu, koja se zatim širi na trup i ekstremitete

- Ne bih voleo da se moja prognoza obistini, ali apsolutno smo u najvećem riziku do sada od početka vakcinacije. Ovako mali procenat vakcinisanih nije bio ni u ratnim godinama, ni na samom početku vakcinacije protiv malih boginja!

Sa njim se slaže i epidemiolog Radmilo Petrović, koji očekuje da epidemija morbila počne krajem jeseni.

- Svega 75 odsto vakcinisane dece, koliko smo imali prošle godine, pravi je raj za širenje virusa morbila. Reći ću samo da su male boginje najzarazniji virus, posle korone, pa možete da zamislite koliko se brzo širi! Ovakva situacija je opasna i to će biti veliki problem u kasnu jesen i zimu, kada će početi epidemija. Najgora situacija je u Sandžaku, ali nisu ni drugi delovi Srbije u mnogo boljoj poziciji. A prva na udaru su uglavnom deca predškolskog uzrasta, dok kod mališana sa lošim imunitetom i hroničnim bolestima ovaj virus može biti fatalan! Jedini način da se zaustavi širenje virusa jeste vakcinacija barem 95 odsto dece - napominje on.

Informer

Obavezna vakcinacija

Vakcinacija dece u Srbiji je obavezna, pa prema Zakonu o zaštiti stanovništva od zaraznih bolesti nevakcinisana deca ne mogu da se upišu u osnovnu školu. Takođe, roditeljima koji odbijaju da zaštite svoju decu preti i kazna do 150.000 dinara.

Korona kriva

Na pitanje zašto su, nakon niza godina, roditelji odjednom odlučili da ne vakcinišu svoju decu epidemiolog odgovara:

- Kriva je korona, iz dva razloga. Prvi je taj da je polemika koja se vodi već dve godine oko toga da li su vakcine protiv kovida štetne ili ne ponovo roditeljima ubacila "crv sumnje" da MMR vakcine mogu izazvati autizam, što apsolutno nije tačno. A drugi, češći razlog jeste taj da su se roditelji tokom epidemije plašili da decu odvedu na vakcinaciju u ambulantu, strahujući da će se tamo zaraziti koronom - kaže on.

Informer

Informer

Činjenice o malim boginjama

  •  prenose se direktnim kontaktom sa obolelom osobom (poljubac, rukovanje), respiratornim kapljicama (kašalj, kijanje) i retko preko sveže kontaminiranih predmeta
  •  period inkubacije traje od sedam do 18 dana
  •  obolela osoba je zarazna do četiri dana nakon izbijanja ospi
  •  komplikacije su češće kod dece mlađe od pet godina i odraslih osoba starijih od 20 godina
  •  zapaljenje pluća se javlja kod svake 20. obolele osobe i oko 60 odsto smrtnih slučajeva nastaje zbog ove komplikacije
  •  zapaljenje mozga dobija svaki hiljaditi oboleli