27.09.2022.

13:35

Foto:

Vesti

Lažne i tendenciozne tvrdnje tajkunskog medija protiv srpske nacionalne avio-kompanije!

Reagovanje Er Srbije prenosimo u celosti:

"U tekstu objavljenom u pomenutom dnevnom listu, kao što je rečeno, koriste se netačni i paušalni podaci, koji služe kao premise iz kojih se posledično izvlače potpuno pogrešni zaključci. To nije prvi put da se u tom dnevnom listu, kao i u drugim povezanim medijima, objavljuju slične netačne informacije i neosnovane tvrdnje u vezi sa srpskom nacionalnom avio-kompanijom i njenim poslovanjem, a verujemo da nažalost neće biti ni poslednji. Ipak, bez obzira na nedobronamerni odnos koji preovlađuje u izveštavanju o Er Srbiji i ne ulazeći u razloge zbog kojih se na taj način izveštava, želimo da iznesemo činjenice u cilju istinitog informisanja javnosti.

U Er Srbiju nije, kako se u tom tekstu navodi, "iz našeg budžeta upumpano više od 200 miliona evra", što je tvrdnja izneta na naslovnoj stranici, a koja se potom pominje još samo u poslednjem pasusu teksta gde se navodi da to piše u jednom drugom mediju i da je objavljeno 2019. godine. Taj netačan podatak iz poslednjeg pasusa potom se indirektno dovodi u vezu sa aktuelnim procesom dokapitalizacije. Iako smo u vezi sa tim procesom već transparentno izvestili medije i javnost u decembru 2020. godine i prošle nedelje, s obzirom na nerazumevanje (namerno ili ne), detaljnije ćemo na ovom mestu izneti činjenice u vezi sa dokapitalizacijom.

Ukoliko su kolege koje su pripremale tekst o kojem je reč možda smetnule s uma, od marta 2020. godine, sa različitim intenzitetom, globalnu avio-industriju pogodila je najveća kriza u njenoj istoriji, usled pandemije korona virusa. Avio-industrija jedna je od najteže pogođenih grana industrije uopšte. Posledice navedene krize osećaju se i danas. U skladu sa zakonskom regulativom, većina evropskih država je na različite načine pružila pomoć kompanijama koje učestvuju u avio-saobraćaju. Kada je reč o Er Srbiji, u decembru 2020. godine, sprovedena je dokapitalizacija kojom je uvećan osnovni kapital kompanije, što je bila mera otklanjanja poremećaja nastalih u poslovanju tokom 2020. godine, a kao posledica pandemije Covid 19. Upravo je u toku proces druge dokapitalizacije, koja se odnosi na poremećaje nastale u poslovanju tokom 2021. godine, a takođe u cilju otklanjanja posledica pandemije. Oba postupka su sprovedena na osnovu Uredbe o uslovima i kriterijumima usklađenosti državne pomoći kroz dokapitalizaciju učesnika na tržištu radi otklanjanja poremećaja u privredi prouzrokovanih epidemijom zarazne bolesti Covid – 19, te ugovora zaključenog između Ministarstva privrede Vlade Republike Srbije i Er Srbije.

Dokapitalizacija srpske nacionalne avio-kompanije preduzeta je na zahtev Er Srbije, u skladu sa gore navedenom uredbom Vlade Republike Srbije kojom se predviđa mera dokapitalizacije privrednih subjekata pogođenih pandemijom.  Regulatorni okvir Republike Srbije  je  u potpunosti usklađen sa Privremenim pravnim okvirom Evropske komisije, kojim se uređuju mere državne pomoći za podršku privredi u toku trenutne pandemije COVID-19, uključujući i dokapitalizaciju. Dokapitalizacijom je kompaniji omogućeno da prevaziđe poteškoće u poslovanju uzrokovane pandemijom korona virusa koje su nastupile tokom 2020. i 2021. godine. Takođe, na ovaj način stvorene su osnove za dalje nesmetano poslovanje i prevazilaženje teškoća izazvane pandemijom, a Kompanija će raditi na daljem osnaživanju svoje pozicije regionalnog lidera i nastaviće da pruža direktan i indirektan doprinos srpskoj ekonomiji.

Pored pomenutog tendencioznog  izveštavanja u vezi sa dokapitalizacijom, u tekstu se takođe konstatuje i da se strateški partner sa manjinskim udelom u vlasništvu povlači iz vlasništva, premda se i na ovom mestu ne navodi na osnovu čega se dolazi do tog zaključka. Uzimajući u obzir ostale podatke koji su (slučajno ili ne) raspoređeni u tekstu, stiče se utisak da takav zaključak treba da se nametne zbog smanjivanja udela u vlasništvu manjinskog partnera. Međutim i na tom mestu dolazimo do potpunog nerazumevanja (slučajnog ili ne) postupka dokapitalizacije. Imajući u vidu da je u postupku dokapitalizacije učestvovao samo većinski akcionar, udeo manjinskog akcionara u vlasništvu se prirodno smanjivao u određenoj meri. Posle druge dokapitalizacije koja je trenutno u toku, Republika Srbija će povećati svoj vlasnički udeo u Er Srbiji sa dosadašnjih 82 na 83,6 odsto, dok će udeo Etihad ervejza biti umanjen sa 18 na 16,4 odsto. Ipak, to ni na koji način ne dokazuje paušalnu tvrdnju o povlačenju iz vlasništva strateškog partnera sa manjinskim udelom.

Etihad je strateški parter Er Srbije, ne treba nikada zaboraviti da je ta kompanija svojim „know-how-om“, znanjem i iskustvom, suštinski uticala na transformaciju Jat ervejza u modernu evropsku kompaniju kakva je Er Srbija danas. Partneri iz Etihada su partnerski i profesionalno sa Er Srbijom delili znanje i resurse u funkciji razvoja zajedničkog projekta. I dan-danas, predstavnici Etihada aktivno učestvuju u radu našeg Nadzornog odbora, te svakodnevno sarađuju sa menadžmentom kompanije.