14.11.2022.

21:47

Foto: Fotoilustracija/Clipart

Vesti

IZBACUJU PORODICE S DECOM I STUDENTE NA ULICU ZBOG RUSA! PROFITERI, GDE ĆE VAM DUŠA?! Stanodavci su alavi na pare, ali ovo je...

Dolaskom ogromnog broja Rusa u Srbiju zbog rata u Ukrajini cene izdavanja stanova u Beogradu porasle su od 30 do 50 odsto, a na Novom Beogradu i za 100 odsto. Dvosoban stan u centru grada, koji se pre rata izdavao za 400 evra, sada je 800, a cene idu i do čak 1.500 evra u centralnim gradskim opštinama. Zbog toga su mnoge gazde odlučile da oteraju svoje stare podstanare i stanove izdaju Rusima.

Izbačeni na ulicu

Tročlana porodica sa desetomesečnom bebom, koja je 15 meseci živela u stanu na Voždovcu, dobila je ponudu od stanodavca da, umesto 350 evra, nastavi da plaća kiriju 600 evra od 1. januara ili da se momentalno iseli iz stana. Da stvar bude još gora, iznos nove kirije je mesečno primanje ove porodice, s obzirom na to da je samo muž zaposlen.

- Vlasnik se nije mnogo interesovao, već se pravdao stanjem na tržištu. Pošto ne želimo da pristanemo na povećanje kirije za 250 evra od Nove godine, krenuli smo u potragu za novim stanom. Očajni smo jer su stanovi čak i na periferiji grada od 30 kvadrata 350-400 evra. Ne moramo baš da živimo u Vojvode Stepe, nije problem. To je nenormalna cifra za bilo kog građanina, živimo u zemlji gde je minimalac 300 evra - pričaju članovi ove porodice.

U moru besnih podstanara kojima je gazda drastično digao kiriju nalazi se i Beograđanin Stefan Đorđević.

- Povećana mi je kirija sa 180 na čak 400 evra, uz obrazloženje da je sve poskupelo i da su nam Rusi došli. Zbog ovakvog bezobrazluka moram da izađem iz stana, koji je bukvalno dva sa dva. Taj stan ne vredi ni 200 evra, a kamoli 400 - kaže Stefan.

Nisu svi ratni profiteri

U moru alavih stanodavaca i dalje ima dosta onih koji nisu podizali cene kirija podstanarima.
"Izdajem stan u centru grada, 33 kvadrata, centralno grejanje, dve sobe, od kojih je jedna malena, za dete, mala terasa, malo kupatilo. Opremljen. Najverovatnije od 1. 12. ove godine. Izdajem ga isključivo majci sa detetom koja je ostala bez stana zbog ove imbecilne situacije. Cena normalna - napisala je jedna žena na Tviteru.

Slično je prošla i studentkinja Sara Pejić, koja je redovno svakog meseca sa svojom cimerkom plaćala kiriju od 300 evra i planirala da će tu i ostati bar do kraja studija.

- Stvar koja je promenila naš život u tom stanu nije povećanje kirije, kao što se mnogima desilo. Vlasnik stana je jedan dan došao da navodno menja stare prozore i ubaci PVC stolariju. U nekom usputnom, neobaveznom razgovoru rekao mi je da ćemo možda morati da se iselimo, uz obrazloženje da je stan prodao Rusu koji je dao mnogo dobru ponudu koju ne sme da propusti. Dao nam je dve nedelje da napustimo stan, što je bilo neočekivano, jer znamo da je pravilo da se otkazni rok daje na mesec dana - ispričala je Sara.

Očajni

I na društvenim mrežama građani svedoče o ogromnom broju podstanara koji su se našli na ulici. U Fejsbuk grupi "Izdavanje stanova - Beograd" povela se žustra rasprava da li je ispravno to što rade gazde stanova.

"Nama je bila kirija 270 evra. Prvo je povećana na 350, a sada i na 500 evra. I to je kao povlašćena cena, jer smo u stanu godinama, a ako odemo, gazda kaže da će ga izdati za 680 evra. Dvosoban stan sa nameštajem starim minimum 30 godina, u prizemlju zgrade. Jedini bonus je lokacija, ali je stan generalno loš", prokomentarisala je jedna devojka.

Rusi u Srbiji otvorili više od 2.000 radnji

Ruski državljani su od 24. februara u Srbiji osnovali 789 privrednih društava i 2.134 preduzetničke radnje, izjavio je direktor Agencije za privredne registre Milan Lučić.
- Državljani Rusije trenutno su na drugom mestu po broju registrovanih firmi u Srbiji, na prvom mestu ostaju državljani Kine. Najveći deo firmi ruskih državljana bavi se delatnostima u oblasti informacionih tehnologija (IT). Na prvom mestu je računarsko programiranje, zatim slede konsultantske aktivnosti povezane sa upravljanjem i poslovanjem, kao i konsultacije povezane sa informacionim tehnologijama. Slede i nespecijalizovane trgovine na veliko i ostale delatnosti poput dizajnerskih - rekao je Lučić.

"I treba da se priča o ovome. I svakog od tih alavih stanodavaca bih prijavila, pa neka bar plaćaju porez na stanare. Nego kao i svemu, doći će kraj i ratu, pa će onda ti isti stanodavci moliti da im neko bude u stanu da bi bar plaćao troškove... Živi bili, pa videli", dodala je druga.

Informer

* "Vlasnik stana nam je rekao kako za stan koji nam je izdavao za 350 mora da podigne kiriju na 800 evra. Međutim, kao hoće da nam izađe u susret i da nam da za 500 evra, ne bi mogao ispod..."
* "Mi smo pre pet meseci iznajmili stan na duže za 450 evra. Sada su nam podigli kiriju na 550 evra, i to uz uslov da prihvatimo ili da se iselimo do kraja novembra. Sa dvoje male dece... Prihvatili smo, barem dok ne prođe zima. Sramota šta rade."
* "Mi smo u stanu u Višnjičkoj banji, kirija je 250 evra, ali nam svakog meseca napominju kako bi mogli da ga izdaju za više, ali da će ostaviti tako do marta, a onda podići na 350 evra, kako kažu, samo simbolično... A nama tada stiže treća beba... Takođe, nisu želeli da potpišu ugovor, i ne žele da snose troškove kada se nešto pokvari u stanu..."

Rusi uništili i pokrali stan

Da se pojedini stanodavci već sada kaju što su izdali stan Rusima, svedoče i primeri demoliranih stanova.
Gordana M. izdala je porodici iz Rusije stan blizu centra grada za 700 evra mesečno. Kada je posle nekoliko nedelje otišla da ih obiđe, šokirala se onim što je zatekla u stanu.
- Desio se neki kvar u zgradi, pa sam morala da se pojavim, a usput i da ih obiđem. Delovali su fino, kirijom sam bila zadovoljna. Ali kada sam ušla u svoj stan, došlo mi je da plačem od muke. Prljavo, rastureno, đubre i flaše na sve strane... Zidovi ižvrljani, zavese flekave, tepih izgoreo... U kupatilu fali deo slavine, razvaljena ve-ce šolja. Dala sam im deset dana roka da se isele i bilo mi je čudno što su me poslušali i otišli posle samo tri dana. A onda mi je bilo jasno - odneli su moje sudove, jastuke, prekrivače... - očajna je Gordana.