30.03.2023.

11:34

Foto: Tanjug

Vesti

OPREZ! KADA UZIMATE POLOVNJAK OBAVEZNO, ALI OBAVEZNO PITAJTE ODAKLE DOLAZI! Informer istražuje koji su ZA IZBEGAVANJE

Inostrana tržišta sa kojih uvozimo najviše polovnjaka su brojna, a prema podacima 28 odsto polovnih automobila u Srbiji, dolazi iz Italije, koja ima najveći udeo na tržištu, a slede Nemačka (16,7 odsto), Francuska (15,8 odsto), Češka (10,7 odsto) i Belgija (6,5 odsto).

Ako pitate poznavaoce, radnike na autoplacevima ili uvoznike, nezvanično će vam reći da se Italija ne kotira dobro, da je Nemačka ok, ali i da nordijske zemlje nije dobar izbor ukoliko želite da uvezete automobil.

Na stanje vozila i uobičajene probleme u velikoj meri utiče region iz kojeg automobil dolazi. Vozila iz nordijskih zemalja poput Švedske obično imaju više korozije zbog snega, soli i niskih temperatura.

- Kada pada sneg, kao što je u nordijskim zemljama, bacaju so po putevima, a ista ta so se lepi odozdo za pod automobila i branike ukoliko čovek ne pere auto, pa ukoliko ga redovno ne održava... Ta so mora da se pere! Ako se ne pere nagriza limariju. Sad, sve je i do modela, da li je bolji ili slabiji auto, ali so odrađuje svoje, posle par godina otpadaju komadi sa automobila ako nije očuvan. Sve zbog soli! U principu tamo gde ima padavina, posebno snega, baca se so na puteve, a kada ta so dospe u limariju, uništava automobil i karoseriju, a posebno se oštete branici i podovi, jer to odozdo ide. Ako odeš na pranja, opereš gore školjku, ali dole ništa ne pereš... I to ti "pojede auto", bukvalno! Te nordijske zemlje imaju veći problem jer imaju više snega, i onda više te puteve čiste, pa polovnjaci koji nam dolaze iz Švedske npr imaju isključivo takvu vrstu problema... Zato pitajte uvek odakle dolazi polovnjak, važno je - priča N.M iz Beograda, jedan od uvoznika za Srbiju i dodaje:

Informer

Važno je proveriti odakle polovnjak dolazi...

- Ima veze kakav je kvalitet automobila, pre u jednoj fabrici automobila, limovi za vozila su bukvalno stajali na njivi. Razumete, kad takav lim ugradite u automobile, normalno da će da propadne pre nego neko ko je pet puta impegnirao , tako da ima veze i koji lim je ugrađen, upravo zbog tog problema sa korozijom - završava za nas ovaj uvoznik.

Takođe automobili iz Italije možda nemaju koroziju, ali boja mnogih polovnih vozila iz Italije može biti izbledela zbog intenzivne sunčeve svetlosti. Generalno, ekstremne promene temperature nikada nisu dobre za automobil.

- Srbi imaju poverenje u polovnjake iz Italije ili Nemačke, pretežno zbog toga što veruju da vozači u zapadnoj Evropi brinu o svojim automobilima. Ali to ne mora da bude tako, i u velikom broju slučaja kada poruče polovno vozilo iz Italije, koje je konstantno na suncu, uvere se da to baš i nije tako - priča autolimar N. P. iz Bajine Bašte, te objašnjava da opremljenost polovnjaka iz Italije nije baš kako zamišljamo ovde, u šta se uverimo tek nakon kupovine.

Autolimar je za Informer još objasnio da je velika razlika u polovnjacima iz Italije i Nemačke, te da oni koji su posumnjali da će im se sa kupljenim vozilom iz Nemčke desiti isto što i sa ovim iz Italije, grdno se varaju!

Informer

Budite na oprezu pri odabiru polovnih vozila

- U Nemačkoj pre svega ne propuštaju redovne servise... Kada stigne polovno vozilo iz Italije, viđao sam slučajeve u kojim su dosta puta preskakali redovne servise, ali nije ni to sve... U Srbiji misle da u zemljama Evrope obavljaju kvalitetne popravke, kupuju bolje opremljene automobile... Verujte, i tamo gledaju kako da uštede na svemu, ali da, ova pravila upravo Nemci najviše poštuju, moj savet je uvek uvesti polovnjak iz Nemačke - završava ovaj autolimar.

Zemlje poput Nemačke, Belgije ili Francuske imaju blagu klimu i dobre puteve, smanjujući rizik od korozije, izbledele boje i problema sa suspenzijom.

Bonus video: