11.04.2023.

07:20

Foto: printskrin/youtube

Vesti

PRIŠLI SU MU S LEĐA I ISPALILI 17 HITACA U NJEGA! 24 godine od ubistva novinara Slavka Ćuruvije

Tog dana bio je Uskrs po julijanskom kalendaru. Ubice su u Slavka Ćuruviju s leđa ispalile 17 metaka.

Posebno odeljenje Višeg suda u Beogradu (Specijalni sud) proglasilo je 2. decembra 2021. godine krivim četvoricu nekadašnjih pripadnika državne bezbenosti (DB) krivim za učešće u ubistvu novinara i vlasnika "Dnevnog Telegrafa" Slavka Ćuruvije 11. aprila 1999. godine. NN lice opet proglašeno za neposrednog izvršioca.

Predsednica sudskog veća Snežana Jovanović saopštila je tada na početku objave presude da su članovi tročlanog sudskog veća većinom glasova doneli odluku da se optuženi za ovo ubistvo "oglašavaju krivim".

Šetnja za Ćuruviju

Nekadašnje redakcije Dnevnog Telegrafa organizovala je šetnju u znak sećanja na Slavka Ćuruviju.

"Pozivamo vas da se danas priključite šetnji u znak sećanja na Slavka Ćuruviju. Šetnja počinje od restorana Kolarac u Knez Mihajlovoj ulici u 17:45h, do mesta ubistva Slavka Ćuruvije u Svetogorskoj  35", piše u pozivu. 

Informer

Slavko Ćuruvija

Zbog podstrekavanja na ubistvo, krivim su proglašeni tadašnji šef DB-a Radomir Marković i šef beogradskog centra DB-a Milan Radonjić, dok su kao saizvršioci ubistva krivim proglašeni bivši operativac beogradskog centra Ratko Romić i pripadnik rezervnog sastava DB-a Miroslav Kurak koji je u bekstvu, pa mu je presuda izrečena u odsustvu.

Šta su pre sedam godina govorili svedoci o ubistvu Slavka Ćuruvije! 

Miloš Simović, bivši pripadnik "zemunskog klana", izjavio je 27. avgusta 2016. u nastavku suđenja za ubistvo novinara Slavka Ćuruvije da su on i brat Aleksandar, po nalogu pokojnog šefa Dušana Spasojevića i komandanta JSO Milorada Ulemeka Legije, 2002. godine trebalo da likvidiraju Ćuruvijine ubice, Ratka Romića i Miroslava Kuraka kao "nezgodne svedoke".

Za ubistvo Slavka Ćuruvije optuženi su nekadašnji visoki čelnici DB, Radomir Marković, Milan Radonjić, Ratko Romić, i pripadnik Službe Miki Kurak koji je u bekstvu. Novinara je, kako se tvrdi, 11. aprila 1999. godine upucao Kurak, a saučesnik mu je bio Romić koji je drškom pištolja udario njegovu prijateljicu Branku Prpu u glavu. 

Kako se navodi u optužnici, Ćuruvija je ubijen zbog "javnog istupanja u zemlji i inostranstvu i kritike nosilaca političke vlasti, mogućnosti da utiče na javno mnjenje i delovanje opozicionih društvenih snaga, radi očuvanja postojeće vlasti". 

Ovo je druga prvostepena presuda, a prvom, koja je ukinuta, bili su osuđeni na ukupno 100 godina zatvora. Marković nije privođen iz zatvora u Požarevcu "Zabela" po sopstvenoj želji da ne prisustvuje izricanju presude.
 

Ko je bio Slavko Ćuruvija? 

Slavko Ćuruvija je rođen u Zagrebu, 9. avgusta 1949. godine. Diplomirao je na Fakultetu političkih nauka u Beogradu.

Od 1986. godine, radio je u listu Borba. Počeo je kao komentator, a zatim je napredovao preko urednika unutrašnjopolitičke rubrike, do pozicije glavnog i odgovornog urednika.

Pisao je komentare i reportaže sa Kosova i Metohije, u periodu od 1986. do 1988. godine. Bio je jedan od retkih novinara kome je omogućeno da bude neposredno uz Slobodana Miloševića tokom njegove posete Kosovu Polju, 24. aprila 1987. godine.

Informer

Slavko Ćuruvija

U Borbi je ostao do 1994. godine, kada je država preuzela kontrolu nad listom, posle čega je napustio novine. Sve vreme je bio aktivni dopisnik ili saradnik više medija: Komunist, NIN, Vjesnik, Večernji list, Nedelja, Pobjeda, TV Beograd, TV Politika, TV Sarajevo.

Godine 1994, zajedno sa Momčilom Đorgovićem, osnovao je list Nedeljni telegraf, a dve godine nakon toga njih dvojica su osnovali Dnevni telegraf.

Slavko Ćuruvija je ubijen dok je bio urednik i vlasnik magazina Evropljanin, koji je osnovao 1998. godine.