12.04.2023.

06:45

Foto: pexels.com

Vesti

SRBIJA UVODI POREZ NA PSE?! Inicijativa da se držanje kućnih ljubimaca dovede u red

Kinološka društva, udruženja i organizacije za zaštitu životinja zatražiće od nadležnih državnih organa da se uvede porez na pse, posle stravičnih napada vlasničkih ljubimaca na građane! Plaćanjem poreza bi, kako navode naši sagovornici, naterali vlasnike pasa da se odgovornije ponašaju prema svojim ljubimcima kako ne bi došlo do novih tragedija.

Podsetimo, početkom godine dva psa rastrgla su nasmrt novinara Vladana Radosavljevića na Kosmaju, a pre samo tri nedelje dva psa rase malinoa napala su i izujedala sedmoro dece u Subotici!

Prema podacima Organizacije za brigu o životinjama ORKA, u Srbiji je od 2015. do 2021. godine zabeleženo 77.498 napada pasa na ljude, što je u proseku 12.000 napada godišnje. Sakupljenim novcem od poreza otvarali bi se novi azili i sterilisale lutalice, a država bi imala novca i za obeštećenje povređenih građana, na koje godišnje gubi čak pet miliona evra.

Informer

Opasni psi u Srbiji


Opasnim psima se, prema postojećim propisima u Srbiji, smatraju pitbul terijeri, staford terijeri, američki staford terijer i mini bul terijer, kao i mešanci ovih vrsta, a osim njih, posebnim pravilnikom su u tu kategoriju uvršteni i svi drugi psi koji su bez očiglednog povoda napali čoveka i naneli mu telesne povrede ili smrt, napali drugog psa i naneli mu teške povrede ili smrt, zatim uzgajani, odnosno dresirani psi za borbe pasa ili su nađeni u organizovanoj borbi sa drugim psom, kao i oni namenjeni za čuvanje imovine ili kao telesni čuvari.

Kazne za vlasnike

- Sećam se da su u Srbiji šezdesetih godina postojali punktovi za vakcinaciju pasa. Svaki vlasnik bio je obavezan da vakciniše psa, plus da plati određeni iznos kao porez. Ako treba da se plati porez za psa, ja sam za to. Neka bude, na primer 1.000, 2.000, 3.000 dinara. Pomnožite to sa brojem vlasnika, pa neka ih je 400.000, vidite kolika je to suma novca. Taj novac bi se koristio za otvaranje azila i sterilisanje pasa - kaže Mahmud al Dagistani, sekretar Kinološkog saveza Srbije.

On dodaje da bi trebalo i pojačati rad komunalnih službi koje bi kontrolisale vlasnike pasa koji svoje ljubimce slobodno šetaju.

- Godinama postoji pravilnik, ali ne znam da li je neki vlasnik pasa kažnjen jer ljubimca šeta bez zaštitne korpe i povoca. Potrebno je promeniti zakon, pooštriti kazne, kako novčane, tako i zatvorske, jer su očigledno slabe. Za svaki incident u kome učestvuje pas kriv je vlasnik, jer ako je neko rešio da uzme psa iz ljubavi za sebe ili dete, mora i da brine o njemu - istakao je generalni sekretar Kinološkog saveza Srbije.

Informer

Na opasku da bi uvođenje poreza ili takse moglo da dovede do toga da veliki broj vlasnika pasa, zbog dodatnog troška, izbaci ljubimce na ulice, Dagistani kaže da bi to moglo lako da se reši, pošto su psi čipovani i zna se ko su im vlasnici, pa bi oni morali da plate kaznu.

Dobra stvar

I Tanja Nikolina Videgar iz Udruženja za zaštitu životinja "Pit spot animal" za Informer navodi da je porez na pse dobra stvar. Kako objašnjava, i sama je dok je živela u Španiji plaćala ovaj porez.

Visina poreza


Veći porez bi bio za opasne rase pasa.

Tanja Nikolina Videgar

- Za pse u Austriji se plaća porez od 600 do 1.000 evra godišnje u zavisnosti od rase. Isto je i u Španiji. Tamo sam živela deset godina i plaćala sam porez za svoja dva pitbula. Svi oni koji imaju ovakvu vrstu pasa u evropskim zemljama moraju proći školu za pse, a da bi ih uopšte držali kao kućne ljubimce, moraju proći proveru u smislu da nemaju kriminalni dosije. Takođe, obavezno je i osiguranje za pse. Ne smeju da ih vode pored škola i uvek moraju da imaju korpu na ustima. Ne znam kako bi se takva pravila kod nas poštovala. U Nišu znam lično dvadeset ljudi sa kriminalnim dosijeom koji imaju ovakve vrste pasa - pita se naša sagovornica.

Informer

Iskustva iz Evrope


Nemačka
Gotovo svugde u Nemačkoj vlasnici pasa moraju da plaćaju godišnji porez, koji iznosi od pet do 200 evra, u zavisnosti od toga gde žive i o kojoj rasi je reč. U Berlinu, na primer, to je u proseku 120 evra za jednog psa godišnje, a 180 za svakog dodatnog psa. Nacionalna kasa bogatija je za oko 380 miliona evra od poreza na pse u 2020. Za gradove i opštine to je značilo povećanje od 2,7 odsto u odnosu na prethodnu godinu. U prvom tromesečju 2021. prihod od poreza na pse iznosio je oko 159 miliona evra, 8,4 odsto više nego u istom tromesečju prošle godine. U 2010. porez na pse doneo je 258 miliona evra za gradove i opštine.

Holandija
Kada postanete vlasnik psa u Holandiji, morate ga prijaviti u opštini u roku od 14 dana. Plaćanje poreza na pse zavisi od mesta u kome stanuje vlasnik psa i mesečno u proseku košta deset evra. Inače, Holandija je postala prva zemlja na svetu bez ijednog psa lutalice. U Holandiji skoro da nema pasa lutalica, a Holanđani su ovaj problem rešili programom sterilizacije koji finansira država. Mnoge opštine uvećavaju poreze na kupljene pse da bi ih podstakli da usvajaju pse iz azila.

Austrija
U Austriji se novac od poreza na pse koristi za održavanja zelenih površina i parkova za pse, pražnjenja javnih kanti za smeće i poboljšanje uslova u skloništima za napuštene pse. Tamo se za držanje opasnih rasa pasa polažu testovi za njihovo držanje, a i porez na njih je skuplji.

Velika Britanija
Novac od poreza na pse se koristi i za finansiranje javnog servisa BBC. I u Velikoj Britaniji ova taksa se naplaćuje u zavisnosti od rase. Najskuplja se odnosi na opasne vrste pasa, dok je porez na ostale simboličan.

Ona ističe da trenutna realnost u ovoj oblasti govori da bi uvođenje poreza na pse definitivno moralo da ima veliku pripremu. Kako objašnjava, upravo bi najviše moralo da se uloži u kontrolu poštovanja propisa.

- Mi smo propustili priliku da na popisu stanovništva popišemo i pse. Tada bismo jasno videli koliko pasa ima u Srbiji. Svakako bi porez morao da bude formiran u odnosu na rasu psa. Onaj najviši bi plaćali vlasnici opasnih pasa, dok bi za ostale bio manji. Moralo bi da se stane na put i onima koji razmnožavaju svoje pse, što je po zakonu zabranjeno osim ukoliko vlasnik nema registrovanu odgajivačnicu - navodi Videgarova.