14.04.2023.

07:15

Foto:

Vesti

LJUDI, NE IGRAJTE SE! BANKE TUŽILE VIŠE OD 17.000 DUŽNIKA, NA DOBOŠ OTIŠLO 1.000 NEKRETNINA! Sudije su ažurne u ovakvim slučajevima, otplaćujte kredit na vreme!

Banke u Srbiji tužile su samo prošle godine oko 17.000 dužnika, a na doboš je otišlo oko 1.000 nekretnina!
Prema podacima Komore javnih izvršitelja, u koje je Informer imao uvid, kada su ovakvi slučajevi u pitanju, sudije su bile baš ažurne, pa su u više od 900 presuda naložile zaplenu i prodaju nepokretne i pokretne imovine bankarskih dužnika.


Da određeni broj građana ima probleme u otplati kredita, zbog čega nekad i njihova imovina završi na dobošu, govore i podaci Udruženja banaka, koji kažu da poteškoće sa vraćanjem kredita imaju trenutno 161.502 korisnika. Svima njima, ukoliko ne uspeju da vrate kredit, ili se ne dogovore s bankama, preti tužba i plenidba imovine!
Nisu samo stanovi i kuće ono što banka prodaje javno, kad vlasnik više ne može da plaća kredit, nego i stvari koje čine nečiji dom, poput nameštaja, ostalog pokućstva, bele tehnike, televizora, klima-uređaja.

Poteškoće zbog rasta kamate

Verujem da više problema prilikom otplate kredita ima i zbog konstantnog rasta kamata
Dejan Gavrilović


 

U Udruženju bankarskih klijenata "Efektiva" navode da, kada se građani nađu u finansijskom problemu, savet je da prvo razgovaraju sa bankom i probaju da produže rok ili da u dogovoru s bankom sami prodaju nekretninu i tako isplate kredit.
- Verujem da najviše problema prilikom otplate kredita ima i zbog trenutnog konstantnog rasta kamata. Kada se klijent ne dogovori o reprogramu duga ili kada se iscrpu sva rešenja, počinje prodaja nekretnine. Procedura je takva da se prvo klijentu šalje opomena pred raskid ugovora. Sledeći korak je obaveštenje o raskidu ugovora i dospelost celog kredita sa svim kamatama. Potom banka šalje prvu opomenu za namirenje kompletnog duga, a ako to ne urodi plodom i klijent ne otplati u celosti dospeli kredit, sledi opomena o prodaji nekretnine i pokućstva. Nakon toga po presudi suda kreće postupak prodaje: na aukciji ili neposrednom pogodbom.
- Kada se na aukciji prodaje oduzeti stan, određuje se tržišna cena, a početna ne može biti niža od 75 odsto vrednosti, a na drugoj ne može biti niža od 60 odsto -
objašnjava Gavrilović.

Postupak prodaje oduzete nekretnine


- Procenitelji utvrđuju tržišnu vrednost
- Nekretnina se oglašava na portalu E-aukcija
- Početna cena na prvoj javnoj prodaji je 70% vrednosti nekretnine
- Utvrđuju se licitacioni koraci, čija visina može da bude do 10% od početne cene
- Zainteresovana lica prihvatanjem početne cene i daljih licitacionih koraka daju svoju ponudu i na taj način učestvuju u javnoj prodaji
- Ukoliko se desi da preostane viška sredstava, javni izvršitelj ima obavezu da ta sredstva vrati izvršnom dužniku

Naš sagovornik dodaje da u drugom slučaju neposrednom pogodbom prodajna cena može da bude još niža. Kada banka proda stan, sudski izvršitelji su, na osnovu presude suda, oni koji ulaze u posed, uz pratnju policije, i obijaju bravu.
Upućeni kažu da je malo onih koji hoće da kupe nekretnine koje završe na dobošu, uglavnom jer, kako kažu, ne žele da zarađuju na tuđoj muci. Sa druge strane i banke se na taj korak odlučuju tek kad iscrpu sve druge mogućnosti.
- Banka nije vlasnik te nekretnine, nego ona samo ima pravo da to naplati na ime ugovora koji je potpisala sa dužnikom. Banka to gleda kao poslednju instancu, da kažem, da naplati svoja potraživanja, zato što je to komplikovano i pravno i administrativno, i ima i taj reputacioni rizik koji banke muči kada dođu da uzmu tu nekretninu. Aktivirani su i izvršitelji, i to je ono što se bankama nikad ne mili da rade - kaže Dušan Uzelac, urednika sajta "Kamatica".
 

Kako banke namiruju dug


- prodaja nepokretnosti: zemljište (poljoprivredno, građevinsko, šume i šumsko zemljište), zgrade (poslovne, stambene, stambeno-poslovne, ekonomske i dr.) i drugi građevinski objekti, kao i posebni delovi zgrada (stanovi, poslovne prostorije, garaže i garažna mesta)
- prodaja pokretnih stvari (sve što se može preneti: od nameštaja do automobila)
- prenos novčanog potraživanja dužnika
- prenos zarade dužnika
- prenos novčanih sredstava s računa dužnika kod banke
- prenos sredstava sa štednog uloga ili tekućeg računa dužnika
- prodaja finansijskih instrumenata dužnika
- prodaja udela izvršnog dužnika u privrednim subjektima