02.06.2023.

23:07

Foto: printscreen

Vesti

SVAKA NOVA ZGRADA MORAĆE DA IMA OVAJ DOKUMENT Bez njega neće biti moguća ni prodaja, ni kupovina

Vesić je naglasio da je veoma važno da se o ovom problemu govori kao i razmene iskustva, jer kada je reč o energetskoj efikasnosti, Balkan ne može da se pohvali time.

- Mi već 12 godina imamo pravni okvir i strateška dokumenta koja regulišu energetsku efikasnost zgrada ali za to vreme nije urađeno mnogo iz razloga što nije bilo dovoljno zakonskih rešenja kako bi se to i stimulisalo. Danas sam predstavio izmene i dopune Zakona o planiranju i izgradnji koje predviđaju veoma mnogo novina kada je u pitanju energetska efikasnost zgrada - prvo predviđaju da sve nove zgrade moraju da imaju energetske pasoše - rekao je Vesić.

Zgrade koje se budu gradile posle usvajanja izmena i dopuna Zakona, dodaje Vesić, moraće da imaju ovaj pasoš jer kako je rekao, stanovi neće moći ni da se kupuju, ni prodaju ukoliko ga investitor odnosno zgrada ne poseduje.

- Za stare stambene zgrade postoje tri roka - prvi je od tri godine za zgrade gde je vlasnik država. Država je sebi dala obavezu da za tri godine pribavi sertifikate o energetskom svojstvu svake zgrade. Poslovne zgrade, banke i slično - rok je pet godina i poslednji je za stambene zgrade, od 10 godina, i te sertifikate neće pribavljati stanari već lokalna samouprava - rekao je ministar.

Informer

Vesić o izmeni i dopuni Zakona o planiranju i izgradnji

On je podsetio da je uvedena je i obaveza da sve zgrade, privatne i državne, od preko 10.000 kvadrata moraju da imaju sertifikate zelene gradnje, postoji nekoliko međunarodnih sertifikata i projekat će morati da se šalje u Njujork, Berlin i drugo.

- Svi koji grade pre dobijanja upotrebne dozvole moraće da dostave dokaz o kretanju građevinskog otpada, takođe i da obezbede polisu osiguranja od štete prema trećem licu i tako obezbedi sredstva u slučaju nastale štete na okolnim objektima, ali će polisu moći da naplati i lokalna samouprava ukoliko ulice ne vrate u prvobitno stanje ukoliko dođe do oštećenja prilikom gradnje. Desi se da investitor bude odgovoran zakonski ali ne postoji način da se šteta naplati, tako da će ovo biti rešeno - rekao je Vesić.

Ovaj dvodnevni simpozijum organizuje Program Ujedinjenih nacija za razvoj (UNDP) uz podršku vlada Nemačke, Slovačke i Japana sa ciljem da pomogne Srbiji i zemljama regiona da ubrzaju primenu mera za povećanje energetske efikasnosti, kako bi smanjile potrošnju energije, troškove snabdevanja energijom, emisije gasova sa efektom staklene bašte i zaštitile životnu sredinu i zdravlje građana.