05.08.2023.

13:15

Foto: Shutterstock

Vesti

Preti nam epidemija koja udara na decu! Nadležni hitno uveli nove mere u škole od septembra

Prema njihovim rečima, brza hrana, slatkiši, gazirani sokovi, ali i slaba fizička aktivnost glavni su krivci za višak kilograma kod dece u školskom uzrastu.

Istraživanja Instituta za javno zdravlje Srbije "Dr Milan Jovanović Batut" pokazala su da 43 odsto đaka svakog dana konzumira slatkiše, pri čemu svako četvrto dete jede slatkiše više puta u toku dana. Pored viška kilograma i lošeg zdravlja, današnja deca muče muku i motorikom.

Detaljni pregledi

Zbog ove alarmantne situacije u 120 odeljenja osnovnih i srednjih škola od septembra se uvode dodatni časovi fizičkog vaspitanja koje realizuju ministarstva prosvete, sporta i zdravlja.

Narodna poslanica i predsednica Pododbora za sport Narodne skupštine Tatjana Medved kaže da se ovim programom dobijaju dva dodatna časa fizičkog vaspitanja, tako da će osnovci imati fizičko pet puta nedeljno, a srednjoškolci četiri puta.

- Alarm je bio što je poslednjih nekoliko godina sve više gojazne dece, sa slabom motorikom. Mi u sportu smo prepoznali da nam je baza izuzetno slaba, jer nam deca dolaze tehnički nedovoljno pripremljena da bismo mogli da radimo sa njima. takođe, uvodimo i sportske lekarske preglede, koji će osim osnovnog pregleda podrazumevati i obavezan EKG i krvnu sliku, jer su to parametri iz kojih može da se vade značajni izveštaji i prati zdravlje dece - kaže Medved.

Informer

 

Opasne posledice

Da će novi projekat umnogome popraviti trenutnu situaciju među decom, smatra i pedijatar dr Saša Milićević.

- Ovo su sjajne vesti, jer su nam deca sve manje fizički aktivna, ne idu na sport... Trening su zamenili kompjuterima i telefonima. Gojaznost je ozbiljna bolest i roditelji moraju da povedu računa, jer ako se ovako nastavi, imaćemo epidemiju gojazne dece. To nije bezazleno, niti slatko kada vidimo malo, buckasto dete koje jede samo slatkiše - ističe dr Milićević.

Gojaznost od malih nogu, ističe on, sa sobom nosi brojne tegobe.

- To su bolesti poput astme, loše pokretljivosti, kardiovaskularnih oboljenja, koje postaju sve ozbiljnije sa godinama... Hrana se pretvorila u neku vrstu potkupljivanja dece, roditelji kažu: "Ako budeš dobar, kupiću ti sladoled". Ne treba to pretvoriti u trgovinu već motivisati dete da se bavi sportom - napominje naš sagovornik.