17.08.2023.

13:28

Foto: shutterstock/KAARO MIX VLOGZ youtube

Vesti

Budite na oprezu ako se hranite kod Kineza! Ljudi se pitaju ima li njihova hrana rok trajanja, posebno nakon oznake na računu

Iako je, uglavnom, reč o sosevima sa dužim rokom trajanja, nudlama, raznim začinima i marinadama koji mogu dugo da stoje, kineski prodavci iz Bloka 70 na Novom Beogradu otkrili su šta treba da znamo. 

Na prednjoj strani, ređe na zadnjoj, neke kese ii pakovanja uvek su označene datumom proizvodnje, ali ne datumom isteka važenja te namirnice.

Dakle, ako piše "2022. godina" ili mesec iz 2023. koji je prošao, nemojte da vas to uznemiri. Ne znači da određena hrana više nije "u roku trajanja", već da je tada proizvedena. Ono na šta treba da obratite pažnju jeste da gotovo nikada nije naznačen "specijalni" datum isteka roka trajanja, jer on zavisi od momenta otvaranja neke namirnice.

Stoga ćete, uglavnom, na poleđini proizvoda videti oznaku "18" ili "24", koja upućuje na mesece tokom kojih se namirnica može koristiti - od datuma otvaranja pakovanja. Ipak, uvek je najbolje da proverite sa prodavcem na licu mesta koliki je taj broj meseci, jer ima nekoliko brojeva koji se odnose na razne stvari vezane za poreklo/sastav namirnice, a slova su na kineskom jeziku, pa je teško tumačiti na šta se koji broj odnosi.

Informer

Šta to piše na računu?

Izuzetak su neka pakovanja na kojima piše "shelf life", na engleskom jeziku, a u prevodu na srpski, to bukvalno označava upravo rok trajanja "na polici". Ponekad, doduše, postoji i deklaracija na srpskom jeziku, gde jasno pišu sve ove informacije, ali se one ne podrazumevaju na svakom proizvodu.