28.08.2023.

06:45

Foto: Shutterstock

Vesti

Nasilni đak da se ispiše iz škole!? Neće moći! Školska godina donosi nove mere u borbi protiv nasilja

Đaci koji počine nasilje u školi neće moći da se ispišu i prebace u drugu ustanovu sve dok se protiv njih vodi disciplinski postupak! Problematičan učenik biće udaljen sa nastave minimum pet dana, biće upućen na društveno-koristan rad, a od sada će ocena vladanja ulaziti u prosek već od drugog razreda osnovne škole. Ovo su samo neke od novina koje je uvelo Ministarstvo prosvete u cilju sprečavanja nasilja u školama.

Povećanje odgovornosti

Ministarka prosvete Slavica Đukić Dejanović kaže da su izmene zakona uvedene kako bi se ojačala vaspitna funkcija škole i omogućilo efikasnije reagovanje u slučajevima nasilja u školama.

- Naš cilj je da obrazovni sistem unapredimo u smeru koji će omogućiti da svi zajedno utičemo na prevenciju i smanjenje nasilja među mladima. To znači povećanje odgovornosti svih zaposlenih u školi, ali i proširenje mogućnosti kada je vaspitni rad u pitanju. Učenici koji učestvuju u nasilju ili ispoljavaju problematično ponašanje u školi ili van nje biće najpre pet dana udaljeni sa nastave. Oni će biti pod pojačanim vaspitnim nadzorom i upućeni na društveno-koristan rad. U slučaju težih oblika nasilnog ponašanja đaka, gde je potrebno sprovesti disciplinski postupak, biće zabranjeno ispisivanje učenika iz škole sve dok traje postupak. Znači takav učenik neće moći, kao do sada, samo da se prebaci u drugu školu i nastavi školovanje kao da se ništa nije desilo - ističe Đukić Dejanović i dodaje da će rokove za pokretanje i vođenje disciplinskog postupka biti maksimalno smanjeni.

Informer

Dejanović o novim merama u novoj školskoj godini

Prema njenim rečima, izmenama zakona koje je usvojila Vlada Srbije predviđeno je i smanjenje broja učenika u jednom odeljenju od sledeće školske godine na maksimalno 28 đaka.

- To će znatno olakšati posao nastavnicima jer će moći da se posvete individualno svakom učeniku. Predložene izmene zakona omogućiće, između ostalog, da od drugog razreda osnovne škole ocena iz vladanja učenika uđe u prosek ocena na polugodištu i kraju godine - napominje ministarka Đukić Dejanović i kaže da će od ove godine biti pojačana saradnja i komunikacija škole sa policijom i svim ustanova koje se bave zaštitom od nasilja.

Opipljive mere

Predsednik Foruma srednjih stručnih škola Milorad Antić kaže da su konačno donete prave i opipljive mere koje će pokazati rezultate jer su u njihovom definisanju radili stručnjaci iz Radne grupe koja je formirana nakon tragedije u Osnovnoj školi "Vladislav Ribnikar" i koju su sačinjavali predstavnici resornih ministarstava, direktori škola i sindikata.

Deo OŠ "Vladislav Ribnikar" biće memorijalan

Ministarka prosvete Slavica Đukić Dejanović rekla je da će učenici u školi "Vladislav Ribnikar" imati časove u jednom delu zgrade, dok će na delu gde je izvršen zločin biti memorijal i da će se datum tragedije, 3. maj, obeležavati u školama kao dan sećanja i tuge.

- Taj memorijal biće poput spomenika đacima u Kragujevcu. Tek ćemo razgovarati o tome kako će se tačno obeležavati dan tragedije, ali svakako ćemo se toga dana svi zajedno setiti velike tuge i nevinih žrtava. Vidite i tu simboliku brojeva, 3. 5. i 5/3, što je i spomenik streljanim đacima u Kragujevcu - rekla je Đukić Dejanović.

- Drago mi je što novu školsku godinu započinjemo merama koje su kvalitetne i dobre i koje će uticati na sprečavanje nasilja nad nastavnicima i učenicima. Nove mere uticaće na ponašanje i red, a nastavnici će morati više da se angažuju u razgovoru sa njima. Skraćivanje trajanja disciplinskog postupka od velikog je značaja, a zabrana ispisivanja iz škole dok traje postupak sprečava da učenik nekažnjeno promeni školu i nastavi sa nasilnim ponašanjem. U početku je bio predlog da se ocena iz vladanja učenika računa u prosek ocena od petog razreda, ali što se ranije krene sa tim, biće efikasniji rezultati - kaže Antić i dodaje da će najavljeno povećanje plata uticati na prosvetne radnike i stimulisati ih da se bave ovim pozivom.